» 
»
 

Bahar alerjisi belirtileri nelerdir ?

Bahar aylarının gelmesiyle alerjik reaksiyonlardaki ciddi artışın sebebi nedir? Alerjiden kurtulmanın yollları nelerdir? Alerjik rinit hakkında bilinmesi gerekenler? Dikkate alınmazsa çok önemli hangi hastalıklara yol açar?

Kış aylarında grip, nezle gibi hastalıklarla boğuştuktan sonra, nisan ayı itibariyle "oh be yaz geldi" dememize kalmadan tekrar peçetelere mahkum kalmak, mendillere sarılmak ya da lavabonun yolunu aşındırmak maalesefki birçoğumuzda görülen bir durum haline gelmektedir. Bunun nedenleri nelerdir, bizi en cıvıl cıvıl olacağımız günlerde, kırmızı bir burunla yaşamamıza neden olan sorunlara kısaca bir göz atalım.
Bahar, çiçeklerin rengarenk bir hal aldığı ve yemyeşil bir doğa örtüsünün içimizi ferahlattığı bir mevsimdir ama bu mevsimin güzelliklerinden istediği gibi faydalanamayanların azımsanamayacak kadar çok olduğu aşikar. Baharla birlikte insanlarda bir enerji artışı, bir canlanma ve rejeneresyon(yenilenme) olması gerekirken,halk arasında bahar yorgunluğu denilen; halsizlik, yorgunluk, isteksizlik ile birlikte yaşam kalitesini düşüren,  iş gücü kaybı ve okul hayaında devamsızlıklara neden olan bu sorunların bahar alerjisinden olma ihtimali var.
HANGİ HASTALIKLARA YOL AÇAR ?
Astım, saman nezlesi ve egzama gibi sık rastlanan bazı hastalıklar alerjik yapıdadır. Ürtiker (kurdeşen) ve anafilaksi gibi nadir görülen bazı önemli hastalıklara da alerjenler neden olur.
POLEN NEDİR ?
Polen, bitkilerin erkek üreme hücresi olan alerjenlerdir. Baharla birlikte ortaya çıkarlar. Havada uçuştuğunu gördüğümüz , rüzgâr yoluyla 500 km uzağa kadar uçuşabilen alerjenlerdir. Ulaştıkları yerlerde döllenmeye sebep olarak bitkilerin çoğalmasına neden olurlar. Çayır, tahıl, ağaç ve yabani otlar en önemli polen kaynağıdır. Özellikle günün ilk saatlerinde,  polen düzeyi daha çok yoğunlaşır. Nemli ve rutubetli havalarda azalırken kuru ve güneşli havalarda polen düzeyi artar. Küresel ısınma, alerjik hastalıkların en çok artmasnına neden olan etmenlerdendir.
POLEN HANGİ HASTALIKLARA YOL AÇABİLİR ?
Polenler nefes alışımızla birlikte burunda, bronşlarda veya gözlerde birikir. Burunda Alerjik Rinit(saman nezlesi),bronşlarda Alerjik Astım, gözlerde ise Konjuktivite neden olur. Baharla birlikte sürekli hapşırma, burun akıntısı ve tıkanıklığı, geniz akıntısı, kuru öksürük, boğaz, burun ve kulakta şiddetli kaşıntı ya da gözlerde kaşıntı ve sulanma gibi belirtilerle saman nezlesi başlar. Önlem alınmazsa ileri vakalarda yorgunluk, iştahsızlık, sinirlilik, baş ağrısı, sinüzit, orta kulak iltihabı, bronşit veya astım gibi hastalıklara dönüşebilir.
POLEN ALERJİSİNDEN NASIL KORUNULABİLİR ?
Polenlerin en fazla uçuştuğu sabah saatlerinde açık havada bulunmamak gerekiyor.
Araç kullanırken camları açmayın. Hava akışı için polen filtresi olan araçlarda klimadan faydalanın.
Sabah saatlerinde ve bahar aylarında evin kapı ve pencerelerini kapalı tutun.
Kapalı ortamda kullandığınız klimaların polen filtrelerini sık sık temizleyin.  Böylece dışardan gelecek olan tozlar önlenebilir.
Dışarıda gözlük ve şapka kullanın ve akşamları yıkamayı unutmayın.
Günlük kıyafetlerinizi yatak odasında değil banyoda çıkarın.
Çim biçilen bölgelerde bulunmayın.Özellikle bayanlar dikkat! Saçlar tozu tutar. Bu nedenle her akşam saçlarınızı yıkarsanız bu polenlerden kurtulabilirsiniz.
Dışarıdan eve gelindiğinde,kıyafetlerinizi hemen değiştirmeniz sizi rahatlatacaktır.
Alerji dediğimiz, yaşam kalitemizi olumsuz etkileyen bu dertten muzdarip kişiler mutlaka bir doktora başvurarak hangi tip alerjenlere karşı duyarlı olduğunu ortaya çıkarmalı ve buna yönelik ilaç ya da aşı tavsiyesi almalıdırlar. Unutulmamalıdır ki alerji kökten çözümü olan bir sorun değildir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *