» 
»
 

Bahar alerjisi mevsimi başladı! Peki tedavisi nasıl olacak?

Sadece yetişkinleri değil 3 yaş üstü küçük çocukları da etkileyen bahar alerjisi, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, göz yaşarması, hapşırma ve öksürme gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Peki haber alerjisine karşı nasıl önlemler alınmalı. İşte size özel tavsiyeler...

Bahar aylarının başlaması ile ortaya çıkan ve genellikle burunla ilgili bulguların ön plana çıktığı bahar alerjisi en çok çocukların burun ve akciğerlerini etkiliyor. Bahar mevsiminde ortaya salınan polenler özellikle nisan ve haziran arası aylarda yoğunlaşınca saman nezlesi de denilen mevsimsel alerjik rinit ortaya çıkıyor.

Liv Hospital Çocuk Astım ve Alerji Uzmanı Prof. Dr. Nuran Salman, bahar alerjisinin en sık rastlanan bulgusunun alerjik nezle olduğunu belirtti. Polen içindeki alerjenin, nefes alırken buruna alınarak iç yüzeyine yapıştığını, bu alerjene hassasiyeti olan çocuklarda ise göz yaşarması, burun tıkanması, hapşırma ve hatta öksürme gibi şikayetlerin ortaya çıktığını ifade eden Salman, burun tıkanıklığı nedeniyle göz altında morlukların da oluştuğunu kaydetti.

Bahar alerjisinin polen denilen maddenin bitkilerden salınması ile oluştuğunu ve rüzgarla kilometrelerce öteye gidebildiğini belirten Prof. Dr. Salman, ailelerin 3 yaş üstü çocukların gözlerinde kaşıntı, kızarma, burun akıntısı, hapşırma gibi bulgularla karşılaştıklarında dikkat etmesi gerektiğini, bu durumun bazı çocuklarda aşırı yorgunluğa ve okul başarısızlığına neden olabildiğini dile getirdi.

GENETİK FAKTÖR
Genetik yatkınlığın bahar alerjisine yakalanmada önemli olduğuna değinen Salman, bunu engelleyecek bir yöntemin henüz olmadığı ve bunun beslenme ile de ilgisi olmadığı bilgisini paylaştı. Bahar alerjisi tedavisi için tanının doğru konulması gerektiğini belirten Salman, çocukların polen yayılımının fazla olduğu dönemlerde ve saatlerde, özellikle sabah saatlerinde dışarı çıkmamasını, kapı ve pencerelerin kapalı tutulmasını tavsiye etti. Ev ve araba klimalarında kullanılan filtrelerin ise alerjenleri tutan özel filtreler olması gerektiğini bildiren Salman, polen mevsiminde giysilerin de açık havada kurutulmamasını önerdi. Salman, ilaç tedavisinin şikayetleri azaltmak için yoğun olarak kullanıldığını belirterek tekrarlanmasını önlemek için de alerji aşı tedavisi ve mevsiminde ilaç tedavisi kullanıldığını kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *