» 
»
 

Bahar alerjisi tedavi yöntemleri nelerdir?

Mevsim geçişlerinde sıkça karşılaşılan hastalıklardan biri olan bahar alerjilerinin tedavisinde yeni bir dönem başlıyor. Bahar alerjisi bir takım korunma yöntemleri ve ilaçların yanı sıra aşı ile tedavi edilebilecek.

Özellikle bahar aylarında polenlerin havaya yayılmasıyla birlikte artan alerji atakları sonucu burun kaşınması, hapşırma, nezle, burun tıkanması, gözlerde sulanma, kaşınma gibi alerjik nezle, göz alerjisi gibi belirtilerle ortaya çıkan bahar alerjileri hayatı olumsuz yönde etkiliyor.

Konu hakkında önemli açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ahmet Akçay bahar alerjisinin, sıkça tekrarlayan sinüzit ve kulak iltihabının yanı sıra geniz eti büyümesi hatta ilerleyen yaşlarda astım riski taşıdığını ifade etti.

Akçay, bahar alerjilerinin gözde, burunda ve akciğerde oluşan hasarlar sebebiyle kokulara karşı aşırı hassasiyette sebep olduğunu bu sebeple kokulara karşı aşırı hassas olduklarını bu kişilerin çamaşırlarının parfümsüz deterjanla yıkaması ve ev temizliğinde kokusuz ürünleri tercih etmesi gerektiğini belirtti.

BAHAR ALERJİSİ TEDAVİSİNDE…

Prof. Dr. Akçay; alerji aşısı tedavisi denilen immunoterapi tedavisinin, bahar alerjisinde başarılı sonuçlar elde edildiğine, bu tedavi ile şikâyetlerin ortadan kalktığını, ilaç kullanımının azaldığını ve bahar alerjisinin astım hastalığına dönüşmesini ve astım hastalığı varsa da hastalığın ilerlemesini engelleneceğini söyledi. Aşı tedavisinin başarılı olabilmesi için alerji aşısı kararının ve hangi aşının uygulanacağının seçiminin alerji uzmanlarınca yapılması gerekmektedir.

Çünkü alerji aşıları konusunda tek eğitim almış ve söz sahibi branş alerji uzmanlarıdır. Aşı tedavisinde cilt altına enjeksiyon ve dil altı tablet şeklinde metotlar uygulandığını, her iki yöntemin de etkili olduğunu ve bu tedavi metotlarının 5 yaşından büyüklerde uygulanabildiğini sözlerine ekledi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *