» 
»
 

Bahar alerjisi tedavisi aşı ile mümkün

Bahar alerjileri Mart ayının gelmesi ile başladı. Yaşam kalitesini düşüren bahar alerjisi tedavisi için uzmanlar aşı öneriyor.

Baharla birlikte polenlerin havaya yayılması bahar alerjisi belirtilerini de ortaya çıkarmaya başlıyor. Burun kaşıntısı, hapşırma, nezle, burun tıkanıklığı, gözlerde sulanma, kaşıntı gibi belirtilerin yaygınlaştığı şu günlerde İstanbul Alerji Merkezi doktorlarından, Çocuk Alerji, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay bahar alerjisine karşı önerilerde bulundu.

Özellikle sinüzit, geniz eti büyümesi, sık kulak iltihabı gibi sonuçları olan bahar alerjisinin günlük hayatı olumsuz etkilediğini belirten Akçay, alerjik nezle olan her beş çocuktan birinin astım riski taşıdığını belirtti. Bahar alerjisi olan çocuklarda burun tıkanıklığı, uyku kalitesinde bozukluk ve buna bağlı olarak gün içinde yorgunluk ve halsizlik belirtilerinin ortaya çıktığını kaydeden Akçay, bu nedenle çocukların okul başarısının da etkilendiğini ifade etti.
Bahar alerjisi olan çocuklarda gözde, burunda ve akciğerde aşırı hassasiyet oluştuğunu ve kokulara aşırı hassas hale geldiklerini belirten Akçay, çocukların çamaşırlarını parfümsüz deterjanla yıkanmasını, ev temizliğinde de kokusuz ürünler kullanılmasını önerdi. Akçay ayrıca polenlerden korunma yöntemleri hakkında da bilgiler verdi.

BAHARDA POLENLERDEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI?
Bahar aylarında evden çıkarken güneş gözlüğü kullanmak önemli. Bu şekilde gözlerin polenle teması önlenebilir. Dışarıdayken ağız yerine burundan nefes alıp vermek gerekiyor çünkü burun bir çeşit filtre görevi üstleniyor. Ayrıca polenlerin yoğun olduğu günlerde mümkünse dışarı çıkmamakta fayda var.

Eğer dışarıdan kaldığınızda polenle temas ettiyseniz yüzünüzü ve burnunuzu her fırsatta yıkamanız faydalı olacaktır. Eve geldikten sonra da kıyafetlerinizi değiştirip duş almanız gerekiyor. Eğer bu aylarda astım, alerjik nezle ve göz alerjisi belirtileriniz varsa mutlaka bir uzmana gitmelisiniz.

Polen alerjisi ya da alerjik hastalığı olanlar bu aylarda otomobillerinin polen filtrelerini temizletmeli, hepa filtreli klimalar kullanmalı. Çocuklara bol su ya da meyve suyu içirmek zinde kalmalarını sağlayacaktır.

BAHAR ALERJİSİ İÇİN AŞI TEDAVİSİ
Alerji aşısı hakkında da bilgiler veren Prof. Dr. Akçay, immunoterapi denilen bu tedavinin sonuçlarının başarılı olduğunu, şikayetlerin ortadan kalktığını, ila. kullanımının azaldığını ve alerjinin astıma dönüşme ve astım varsa ilerlemesini engelleyeceğini dile getirdi. Aşı tedavisinde başarı için uzmanı tarafından hangi aşının uygulanacağına karar verilmesinin önemine işaret eden Akçay, alerji aşıları hakkında tek eğitim almış söz sahibi branşın alerji uzmanları olduğuna dikkat çekti. Cilt altına enjeksiyon, dil altı tablet gibi çeşitli yöntemler olduğunu belirten Akçay, iki yöntemin de etkili olduğunu ancak bu metotların 5 yaş üstü çocuklarda uygulanabildiğini ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *