» 
»
 

Bahar yorgunluğuna karşı vitaminden zengin beslenin

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte bahar yorgunluğu da baş göstermeye başladı. Eğer sabahları yataktan yorgun kalkıyor ve kendinizi gün içinde bitkin hissediyorsanız uzmanından tavsiyelere kulak verin.

Havaların ısınması kişilerde yorgunluk, halsizlik, kaygı, asabiyet, dikkatsizlik ve uyku düzensizliği gibi şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Emsey Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sadriye Pulak, bahar yorgunluğuna karşı önlem alınmazsa durumun kronikleşebileceğini belirterek 2 haftadan uzun süren şikayetlerde uzmana başvurmak gerektiğini belirtiyor.

Havalar değişiyor ancak sizin metabolizmanız buna henüz ayak uyduramamış olabiliyor. Eğer işe gitmek zorlaşmışsa, alarmları ertelemeye başladıysanız, mesailerinize geç kalıyorsanız, siz de bahar yorgunluğundan muztarip olabilirsiniz. Gün içinde keyifsiz, halsiz ve bitkin hissedilmesine neden olan bu süreci daha hızlı atlatabilmek için ise Uzm. Dr. Pulak beslenme alışkanlıklarında bazı değişiklikler öneriyor.

BAHAR YORGUNLUĞUNU ATMAK İÇİN
Bu mevsimde özellikle paketli değil taze sebze-meyve tüketmeye çalışın. Eğer vücudunuzda eksik vitaminler varsa bunların tespit edilerek yerine koyulması önemlidir. Bahar stresini azaltmak için B grubu vitamin içeren besinleri tüketmeye özen gösterin.

Vücutta uyku ve yorgunluğa sebep olan karbonhidrat ağırlıklı beslenme şeklinden uzak durun. Karbonhidrat, protein ve yağ içeriklerini günlük beslenme programınızda dengeli olarak tüketin. A, C ve E vitaminleri ile selenyum, çinko gibi mineraller güçlü antioksidan özellikleri sayesinde vücudu zararlı çevresel etkilerden korur.
Kısa ve sık dinlenme aralıkları verin. Çalışma ortamınızı havalandırın ve sıcaklığı doğru ayarlayın. İçerisinin çok sıcak ya da çok soğuk olması yorgunluğu tetikleyebilir. Ayrıca stres azaltıcı aktiviteler de yapabilirsiniz.

HANGİ BESİNLERDE HANGİ VİTAMİNLER VAR?
Balık, yumurta sarısı, kırmızı et, süt, yoğurt, havuç, kayısı, tatlı kabak, kavun, şeftali, ıspanak, brokoli, tere, maydanoz, dereotu ve roka A vitamininden zengin besinlerdir.
B vitamininden zengin besinler: 11 farklı vitaminden oluşan B vitaminlerini vücudumuz depolamadığı için her gün yiyeceklerle birlikte almamız gerekir. Tam tahıllı ekmekler, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, et ve süt ürünlerinden B vitamini ihtiyacı karşılanabilir.
C vitamininden zengin besinler: Maydanoz, biber, turunçgiller, soğan, kereviz, brokoli, çilek ve kivi.
E vitamininden zengin besinler: Bitkisel yağlar, yağlı tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta ve kepeği ayrılmamış un.
Selenyumdan zengin besinler: Balık, deniz ürünleri, etler, tahıllar, yumurta, brokoli, lahana, kereviz, soğan, sarımsak, mantar ve turp.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *