» 
 

Bakan Çelik'ten çiftçilere mayıs sonunda 1.3 milyarlık destek!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'ten beklenen açıklama geldi. Çiftçilere 1.3 milyarlık hibe desteği sunacağını dile getirdi. Tarımsal destek miktarı ne kadar?

Faruk Çelik, yaptığı yazılı basın açıklamalarında 2016 yılının mayıs ayı sonuna kadar çiftçilere toplamda 1 milyar 297 milyon liralık bir bütçenin ayrılmış durumda olduğunu söyledi. Ay sonuna kadar ayrılan bütçenin çiftçiyi rahatlatacağını, hibe desteklerinin yapılacağını ve bu tutarın ödeneceğini açıkladı. Yapılacak destekler doğrultusunda ıslah amaçlı yetiştirilen koyun ve keçiler için milyon lira, yağlı tohumlu bitkilere milyon lira, kırsal kesimler için  milyon lira, buzağılar için  milyon lira ve sürü yöneticileri için 20 milyon lira bütçe ayrıdığını belirtti. Ayrıca hayvanların hastalıkları tazminatları ve ari işletme destekleri içinise 15 milyon lira, alınan sertifikalı tohum ve fidanlar için 30 milyon lira, lisans sahibi olan depolarda ürün kiralamak için ise 4 milyon lira bir destek ayrılmış durumda. Ocak ayından bu tarafa  2016 yılı için  yapılan ödemeler ise toplamda 11 milyar 644 milyon destek ödemesi yapıldığını belirtti. 

Peki ödenecek tarımsal destekler ne kadar olacak Bakanlar Kurulu kararından geçip yürürlüğe giren tarımsal desteklere ilişkin alınan kararlar şöyledir; Mazot ve gübre desteği birleştirilerek dekar adı altında 11 TL ek destek verilecek. Gelecek sene 2017'de buzağı başına 350 TL, soy kütüğüne ise 500 TL verilecektir. Su kısıtlaması olan bölgelerde nohut ve mercimek için ekstra fark ödemesi yapılacağını söyledi. Fark ödemelerinde ise  verilen primlere yeniden bir düzenleme getirildiğinden dolayı önemli derecede artışların çoğaldığını görebiliyoruz. Getirilen yeniliklere göre,  kilogram başına  65 kuruş verilen kütlü pamuk fark ödemesi desteğinin 75 kuruşa çıktığını, kanolanın 40'dan 50 kuruşa çıktığı, aspir 45'den 55'e yükseldiği, zeytinyağının 70'den 80 kuruşa yükseldiği, çayın 12'den 13 kuruşa yükseldiği ve kuru fasulye, nohut, mercimek gibi bakliyat ürünlerinde ise 20 kuruştan 30 kuruşa çıkarıldığı açıklandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *