» 
»
 

Bakan Işık: 30 Ağustos Zafer Bayramı törenleri yapılmayacak

Halkın içerisinde böyle bir korku varken, bu yıl geçit töreni yapmanın gerekli olmadığını belirten Milli Savunma Bakanı Işık, CNN Türk kanalına yaptığı açıklamalarda gündemi değerlendirdi.

Askeri okullarda eğitim görmekte olan 3900 askerin okulların kapatılmasından etkileneceğini belirten Fikri Işık, bu okulların terör örgütünün adeta yuvası haline geldiğini ifade etti. Yaptırdığı bir teknik analiz sonucunda 2000 yılı itibariyle ÖSYM tarafından yapılan soruların bu tarihten itibaren 2014 yılına kadar çalındığını belirten Bakan Işık, teknik analizlerin bunu net olarak gösterdiğini de kaydetti.

Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu bu olağanüstü dönemde bir daha böyle şeylerin yaşanmaması için oldukça zor kararlar aldıklarını bildiren Işık, bu kararların çocuklarımızın daha demokratik ve güçlü bir Türkiye’de yaşamaları için alındığını da belirtti. Bu yapının kendinden olmayana hayat hakkı tanımadığını da ifade eden Işık, bu kadar büyük bir yapının isimleri tek tek belirleyerek ayıklanamayacağını, askeri uzmanlardan edinilen bilgilere ve teknik analizler ışığında bu rakamın mevcut okuyan öğrenciler arasında yüzde 95’in üzerinde olduğunu ifade etti.

30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinin bu yıl yapılıp yapılmayacağı yönündeki soruyu ise "Yapılmayacak, bu yıl tören yok. Türkiye olağanüstü bir süreci yaşıyor, bir darbe girişimini hep beraber yaşadık. Şimdi halkın içerisinde bu korku varken, hala bu travma geçmemişken 'Yok efendim geçit töreni yapacağız' gibi şeyler bana göre gerekli değil." şeklinde yanıt verdi.

311 asker firari

9’u general olmak üzere şu anda 311 firari askerin bulunduğu bilgisini de paylaşan Bakan Fikri Işık, bu askerlerle ilgili de çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Bedelli askerlik hakkında sorulan soruya ise "Şu anda bedelli askerlik bizim gündemimizde yok." karşılığını verdi. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *