» 
 

Bakanlık gıda etiketlerinde yönetmelik değişikliğine gidiyor

Gıda ve Tarım Bakanlığı gıda etiketlerinde 2 ayrı yönetmelikle düzenleme yapacak. Bu değişiklikle gıda etiketleri yeniden değişiyor. Artık tüm paketlenmiş gıda etiketlerine tüm bilgileri yazmak zorunlu hale geliyor.

Tüketicinin çıkarlarını gözemek adına gıda etiketlerine yeni düzenleme getiriliyor. Yeni düzenleme ile artık lokanta, restoran ve kafe gibi toplu gıda tüketim yerlerinde tüketiciler ne yediklerini tam olarak bilecek. Ercan Baysal'ın sevis ettiği habere göre, gıdalarda adı ve içeriğinde bulunması durumunda alerjen maddelerin belirtilmesi zorunlu hale getirilecek.

Bunun yanı sıra gıdanın bileşiminde etil Alkol veya domuz ürünlerinden elde edilen madde bulunması durumunda da aynı şekilde tüketiciler gıdanın içeriği hakkında bilgilendirilecek. Bu bilgiler tüketicilerin kolayca görebileceği yerlerde sunulacak.

Bakanlığın etiketleme yönetmeliğindeki değişikliği ile de gıdaların etiketinde enerji ve besin öğelerinin miktarı yer alırken, hazır ambalajlı bütün gıdalarda beslenme yönünden etiketleme zorunlu hale gelecek. Caydırıcı olması amaçlanan cezalarla ilgili de önemli değişiklikler yapılacak. İnsan sağlığını tehdit eden firma veya kişiler için de cezalar ağırlaştırılacak.

Değişikliğe göre taklit ve tağşiş yapan gıda işletmelerine 20 bin TL idari para cezası verilecek. Gıda işletmesinin bir yıl içerisinde aynı veya farklı ürünlerde taklit-tağşiş yapması durumunda idari para cezası 5 kat fazla uygulanırken, işletme 3 ay süre ile faaliyette bulunamayacak. Aynı durumun 3 kez tekrar edilmesi durumunda ise, para cezası 10 kata çıkarken, faaliyet durdurma ise 6 ay olacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *