» 
 

Bakanlık risk grubuna giren oyuncakları geri çağıracak

Düzenleme getirilen Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. 6 ay sonra yürürlüğe gireceği açıklanan yönetmelikle piyasaya oyuncak arz eden firmalara önemli yükümlülükler geliyor.

Konu ile ilgili alınan bilgilere göre, yeni yönetmelikle üretici veya ithalatçı firmalar tarafından piyasaya satışa sunulacak olan oyuncaklardan örnek alınarak, gerekli testler yapılacak. Aynı zamanda oyuncaklarda herhangi bir hata bulunduğu takdirde söz konusu oyuncaklar için çağırma mekanizması devreye girebilecek.

Öte yandan satışa sunulan oyuncağın mevzuata uygun olmadığını değerlendiren veya bu yönde gerekçesi olan imalatçılar, adı geçen oyuncağın kullanıma uygunluğunun sağlanması, piyasadan satıştan çekilmesi ya da geri çağrılması için derhal yapılması gereken işlemleri zaman kaybetmeden tamamlayacak.

Gerekli testler sonrasında uygun bulunmayarak geri çağrılan oyuncakla ilgili kayıt tutulacak. Oyuncak üzerindeki her türlü bilgi Türkçe olacak. Oyuncağın yanında verilen kullanma talimatı ve güvenlik bilgileri, kullanıcının kolayca anlayabileceği bir dille Türkçe hazırlanacak. Sadece teknik düzenlemeye uygun oyuncakları piyasaya arz edilecek. Oyuncaklar, uygun bulunan ve maksimum kullanım süreleri boyunca temel güvenlik gereklerine uygun olacak. Bakanlık, gerekli hallerde, ciddi risk oluşturan ürünleri imha edecek veya işlevsiz hale getirebilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *