» 
»
 

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'ndeki isyana teşebbüs eden 4 kişi tutuklandı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişiminin sonrasında Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'ndeki isyan girişiminde bulunanlara ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında gözaltındaki 24 şüpheliden 4'ü tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz darbe kalkışmasının sonrasında Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'ndeki isyan girişiminde bulunanlara ilişkin yürütülen soruşturmada gözaltına alınan 24 şüpheli kişiden 4'ü tutuklandı ve cezaevine gönderildi. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Ömer Faruk Aydıner'in yürüttüğü soruşturmada Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'ndeki isyan teşebbüsüne yönelik şüpheli 24 kişi gözaltına alındı ve şüphelilerin savcılıktaki işlemleri yapıldı. Şüpheli kişilerden 18'i savcılık tarafından serbest bırakıldı. Böbetçi Bakırköy Sulh Ceza Hakimliğine sevki yapılan 6 kişiden 2'si adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Şüphelilerden, Bakırköy Kadın Cezaevi'nin kurum doktoru olan Alp Çetiner, infaz koruma memuru Hülya Sarıdede, sağlık memuru Uğur Toprakoğlu, ceza infaz koruma memuru Ümmü Çapraz, görevi kötüye kullanmak, silahlı terör örgütüne üye olmak, tutuklu olanları isyana teşvik etmek suçlarından savcılık tarafından verilen kararla tutuklandı.

Ayrıca soruşturmayı yürüten Aydıner'in isyan girişimine ilişkili olarak hazırladığı dosyada inlinç detaylar ortaya çıktı. İsyana teşebbüs edenlerle ilgili tanık ve ipucu arayan Aydıner'in, 15 Temmuz darbe girişiminin sonrasında Bakırköy Kadın Cezaevi'nde terör örgütü DHKP-C üyesi oldukları iddiası ile tutuklu bulunan bazı mahkumların, isyan hazırlıkları içerisinde oldukları, cezaevinde yaptıkları eylemlerin dozajını hergün biraz daha arttırıp 1 Ağustos tarihinde ise bazı koğuşlarda yangın çıkardıkları ortaya çıktı. Mahkumların cezaevinde, cezaevi personellerinden, bir takım ceza infaz memurlarından destek alarak kaos ortamı yaratmaya çalıştıkları ve bunu da FETÖ adına hareket ederek gerçekleştirmeye çalıştıkları öğrenildi.

İfadesine başvurulan bazı mahkumların söylediklerine göre, kurumun doktoru olan Alp Çetiner'in mahkumların çıkartacağı isyan girişimi esnasında bir koğuşa girerek kendi ellerini bağlattırdığı ve bu şekilde de mahkumların kendisini esir aldığı düşüncesinin oluşturulduğunu ifade ettiler. Diğer şüphelilerden Ümmü Çapraz'ın, Fetullahçı Terör Örgütü ile bağlantılı bazı iş adamları ile görüşmeler yaptığı ve görüşmelerden de diğer bir terör örgütü DHKP-C'ye bağlı olan mahkumlara bilgiler verdiği şahısların soruşturma dosyalarında yer aldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *