» 
»
 

Bakü Tiflis Kars Demiryolu Projesi sona doğru yaklaşıyor

Dünyanın gözü Bakü Tiflis Kars demiryolunda ve proje artık sona yaklaşıyor. Bakan Arslan, inşaatların 2 ay içinde bitirilerek dizel lokomotif işletmeciliğine geçilmesini istediklerini dile getirdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nde son durum hakkında bilgi verdi. Soğuk hava ve kar yağışının ülkeye bereket getirmesinin yanı sıra projeyi de kısmen aksattığını belirten Arslan, artık çalışmaların sahada daha da yoğunlaşacağını, iki ay içinde ise inşaatların bitirileceğini kaydetti. Arslan, sonraki süreçte testlerin yapılacağını ve haziran ayında Bakü-Tiflis-Kars lokomotif işletmeciliğine geçmek istediklerini ifade etti.
Projenin sadece Türkiye için değil ülkemizle ticaret yapmak isteyen tüm ülkeler için önemli olduğunu dile getiren Arslan, bu sayede Çin, Kazakistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan gibi ülkelerden gelecek yükün Türkiye üzerinden Avrupa'ya gidebileceğini belirtti.

Aynı şekilde Avrupa'dan gelen yüklerin de Türkiye üzerinden Asya'ya gideceğine işaret eden Bakan Arslan, taşımacılık anlamında hem ülkemize katma değer sağlanacağını, hem de taşımacılık sistemine entegre olarak demiryolu sektöründe daha fazla yük taşıyabilir hale gelineceğini ifade etti.

Çin ile Avrupa arasındaki ulaşım süresi 3 kat azalacak

Dünya pazarlarına ve Avrupa'ya giden ürünlerin Çin'den deniz yoluyla çıktıktan sonra 45 ila 60 gün arasında gideceği yere varabildiğine işaret eden Arslan, demiryolu bittiğinde bu yükün 15 günde Avrupa'ya ulaşabileceğini kaydetti. 3 kat azalan mesafe ile hem zamandan hem de maliyetten tasarruf sağlanacağını belirten Arslan taşımanın ekonomik hale geleceğini belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *