» 
»
 

Balıkçı 100 milyon dolarlık dünyanın en büyük incisini buldu

Filipinler'de fakir bir balıkçı tarafından bulunan ve değeri 100 milyon dolar olan inci bulundu. Şimdiye dek bulunan en büyük incinin beş katı büyüklüğünde olan inci dünyanın en büyük incisi oldu. 34 kilogram ağırlığındaki inciyi görenler hayret etti.

Flipinler'in Palawan Adası'ndaki Puerto Princea kentinde bulunan fakir bir balıkçı dünyanın en büyük incisini buldu. Değeri 100 milyon dolar olan incinin 34 kg ağırlığında olduğu bildirildi. Görenleri hayrete düşüren incinin uzunluğu ise 60,96 santimetre olarak kayıtlara geçti.

Şimdiye kadar bulunan ve dünyanın en büyük incisi olarak kabul edilen bir diğer inci ise 1934 yılında bulunmuştu. Yaklaşık 60 milyon dolar değerindeki inci 600 yıllık ve 6,5 kg ağırlığında idi. Bulunan inci San Francisco Değerli Taş Laboratuvarında incelendi. Palawan Adası incilerin bulunduğu bir ada olarak bilindi.

İnci, her dilde değerli ve güzellik anlamına gelmektedir. Başta istiridye olmak üzere bazı midye ve tarak türlerinin içerisinde oluşur. Denizde yaşamakta olan yumuşakçalar tarafından üretilen inci sedefli ve pırıltılı görünümünden dolayı çok değerlidir. İnci nasıl oluşur? Yumuşakçalar, vücutlarına giren yabancı bir maddeyi zararsız hale getirebilmek için kendi içlerinde kılıflar oluşturmaya başlar ve zaman içerisinde kalın bir katman oluşturur. Katmanlardan dolayı yuvarlak ve sedefli bir yapı alır. Tüm katmanların küresel olarak biçimlenmesi ile inci meydana gelir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *