» 
 

Bank Asya’nın faaliyetleri durduruldu

TMSF, temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimi 29 Mayıs 2015’ten beri fona devredilmiş olan Asya Katılım Bankası AŞ’nin bankacılık faaliyetlerini geçici olarak durdurulmasına karar verdi.

5411 sayılı Bankacılık Kanunu kapsamında Asya Katılım Bankası AŞ’nin temettü dışındaki ortaklık hakları Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nca kullanılmasına karar verilmiş, bunun ardından kurum 29 Mayıs 2015’te bir karar alarak Bankasya’nın yönetim ve denetimini de TMSF’ye devretmişti. 1 Mart 2016 tarihli TMSF tarafından yapılan açıklamada ise Bankasya’nın çözümlenmesine ilişkin 9 ay olarak öngörülen sürenin 3 ay daha uzatıldığı duyurulmuştu.

Aynı açıklamada ayrıca söz konusu bankanın ilgili kanun maddeleri doğrultusunda süre sonuna kadar satış, birleşme ya da devir ile çözümlenmemesi halinde tasfiye edileceği de belirtilmişti. TMSF, 23 Mayıs’ta bir duyuru yaparak hisselerin satışa çıkarılma kararı alındığını duyurmuş, satış ilanının ise Resmi Gazete’ye gönderildiği bildirilmişti.

Hisse satış sürecinde ek süre talep edilmesi üzerine satış komisyonu süreyi  17 Haziran’a kadar uzatmış, ihale tarihinin ise 15 Temmuz 2016 olduğu ilanen duyurulmuştu. 15 Temmuz tarihinde TMSF tarafından yapılan açıklamada, Asya Katılım Bankası AŞ Hisseleri’nin satış ihalesine ilişkin herhangi bir teklif sunulmadığı duyurulmuş, konunun Fon Kurulu’nda alınacak karar doğrultusunda işlem göreceği belirtilmişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *