» 
 

Bankalardan ihtiyaç kredilerinde faiz indirimi

TCMB’nin geçtiğimiz Mart ayından bu yana faiz koridorunun üst bandında yapmış olduğu 250 baz puanlık indirim, bankaların kredi faiz oranlarına da etki etti. Konut kredisi faizini yüzde 1’in altına düşüren bankalar, ihtiyaç kredilerinde de 15 ile 35 arası baz puanlık indirime gitti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Mart ayından bugüne kadar faiz koridorun un üst bandında yaptığı 250 baz puanlık indirim ve zorunlu karşılık orandaki düzenlemeleri bankaların kredi faiz oranlarına da yansıdı. Bunun üzerine konut kredisi faizlerini Ağustos ayından bu yana çeşitli vadelerde yüzde 1’in altına çeken bankalar, ihtiyaç kredisi faizlerinde de 15 – 35 baz puanlık indirim uyguladı.

Fetullahçı Terör Örgütü FETÖ’nun 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ekonomide çarkların dönmesi ve sektörlerde canlılığın korunması amacı ile başlatılan çalışmalar kapsamında bankalar, konut kredisi faiz oranlarını en düşük yüzde 0,80 olmak üzere yüzde 1’in altına çekmişti.

Konutun ardından Ekim’in başından itibaren ihtiyaç kredilerinde de bankalar faiz indirimine gitti. İndirim öncesi aylık bazda yüzde 1,50 seviyesinde olan faiz en düşük 1,18’e çekildi. Uygulanan indirim sonucunda faiz oranları yüzde 1,18 ile yüzde 1,35 arasında değişti ve bankaların kredi faizlerine yaptığı indirim 15-35 baz puan arasında oldu.

İhtiyaç kredisi faizlerindeki bu indirim ile tüketici, 36 ay vade ise 20 bin liralık kredi kullanımında bin 300 ile bin 700 arasında ortalama bin 500 lira daha az ödeme yapmış olacak. Ziraat Bankası başta olmak üzere İş Bankası, Vakıfbank, Türk Ekonomi Bankası TEB ve Akbank tüketici kredilerini indiren bankalar arasında yer aldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *