» 
»
 

Barbaros Şansal tutuklandı

Yılbaşı için gittiği KKTC'den sosyal medya hesabında paylaştığı video sonrası sınır dışı edilen Barbaros Şansal, Türkiye'de çıkarıldığı mahkemece "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan tutuklandı.

KKTC'den sınır dışı edildikten sonra Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alınarak emniyete götürülen Barbaros Şansal'ın ifadesi soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu savcılarından Umut Tepe tarafından alındı. Ardından 14. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen modacı Şansal, nöbetçi hakimlik "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan tutuklanmasına hükmetti.

1 Ocak saat 00:13 sıralarında yeni yıl mesajı olarak yaptığını iddia ettiği videolu paylaşım ve attığı tweetler nedeniyle eleştirilmişti. Şansal'ın paylaşımlarıyla ilgili Savcı Tepe'nin sevk yazısında "şüphelinin söz konusu paylaşımlarıyla toplumda infial uyandırdığı, birçok yazılı ve görsel basındaki haberlerden ve sosyal medya paylaşımlardan da anlaşılacağı üzere, yoğun bir şekilde insanların tahrik edildiği, şüphelinin tahrik edici söz konusu eylemleri nedeniyle KKTC'den İstanbul'a gelirken uçakta ve uçaktan indikten sonra birçok vatandaş tarafından ciddi anlamda protestolara maruz kaldığı, şüphelinin farklı din, inançlara mensup kişiler ve farklı mezhep mensubu kişiler arasında çatışma varmış gibi algı oluşturmaya çalıştığı, ülkemizde yaşayan Alevi vatandaşları Sünni vatandaşlara karşı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ettiği anlaşılmıştır." ifadeleri yer almıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu savcılarından Tepe'ye verdiği ifadesinde, "barbarosansalfn" isimli bir twitter hesabının bulunduğunu ve "Terzi Yamağı" takma ismini kullandığını belirten Barbaros Şansal 1 Ocak'ta paylaştığı videoyu kabul ederken, "19 Ekim 2015 tarihinde Reportare isimli internet sitesinde bir röportaj vermiştim. Bu röportajın başlığı da 'b.. b..Türkiye' idi. Videoda da bu kelimeyi ayrımcılığa karşı bir hiciv olarak paylaştım. Hackerlar tarafından bana telefonda hakaretler başladı. Bu nedenle tüm hesaplarımı ve iletişimimi tamamıyla kapattım. 1 Ocak'tan sonra hiçbir iletişim aracım yoktur. Üzerime atılı suçlamaları kesinlikle kabul etmiyorum." ifadelerini kullandı. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *