» 
»
 

Barış Manço vefatının 18'inci yılında anılıyor

Anadolu Rock müziğinin efsane ismi, besteci, söz yazarı, şarkıcı Barış Manço, vefatının 18. yılında anılıyor.

Milyonlarca kişinin gönlüne efsane şarkıları ile taht kuran Barış Manço, vefatının 18. yılında anılıyor. Sanat hayatı boyunca ikiyüzden fazla beste ile 12 altın ve 1 platin albüme imza atan Manço, ölümünün 18. yılında saygı ve sevgiyle anılıyor.

Devlet Konservatuvarı Klasik Türk Sanat Müziği sanatçısı ve yazar Rikkat Uyanık ile İsmail Hakkı Manço çiftinin kinci çocuğu olan Mehmet Barış Manço, 2 Ocak 1943'te İstanbul'da dünyaya geldi. Annesinin desteği ile çocukluk yaşlarında müzikle ilgilenmeye başlayan Manço, gitar ve piyano dersleri alarak müzik bilgisini ve tekniğini geliştirdi.

Galatasaray Lisesi'nin orta bölümüne devam eden Manço, 1957'de amatör olarak müzikle ilgilenmeye başladı ve 1958 yılında Kafadarlar adlı müzik grubunu kurdu. İlk bestesi Dream Girl ile Ankara'da müzik ödülünün sahibi oldu. 1959'da babasının ölümünün ardından Galatasaray Lisesi'nden ayrılarak, Şişli Terakki lisesi'nde eğitimini tamamladı. Galatasaray Lisesi'ndeki arkadaşları ile ikinci grubu Harmoniler'i kurdu.

1959'da Galataray Lisesi konferans salonunda ilk konserini verdi. Harmoniler ile, Twistin Usa/The Jet, Do The The Twist/Let's Twist Again" ve "Çıt Çıt Twist/Dream Girl" adlı üç 45'lik yaptı. 1963-1971 yıllarında resim, grafik ve iç mimari eğitimi altı. 1964'te Fransızca dört parçalık mini albümünü çıkardı. 1966'da Les Mistigris grubuna katıldı. Grupla birlikte Belçika, Fransa, Almanya, İsveç ve Çekeslovakya'da konser verdi.

Manço, 1968 yılında Mazhar Alanson, Ali Serdar, Fuat Güner, Mithat Danışan'dan oluşan Kaygısızlar grubu ile çalışmaya başladı. Ağlama Değmez Hayat isimli 456Manço ile Kaygısızlar'ın 45'liği 1969'da 50 binin üstünde satış yaptı ve ilk altın plağını kazandırdı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *