» 
»
 

Baş ağrılarınızın sebebi demir eksikliği anemisi olabilir!

Bağışıklık sistemini güçsüz bırakan kansızlığın başlıca sebepleri arasında yer alan demir eksikliği, baş ağrısından halsizliğe kadar birçok olumsuz sonuçlara sebep olarak yaşam kalitenizi düşürebilir. Demir eksikliğinin belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? İşte cevaplar…

Farklı anemi türleri arasında en yaygın olarak nitelendirilen demir eksikliği anemisi, araştırmalara göre kadınlarda % 35, erkeklerde % 20'sinde ve hamilelerin %50 oranında görülmektedir. Demir eksikliği anemisi, vücudun yaşam kaynağı olan kan içerisindeki hemoglobinin azalması neticesinde ortaya çıkar. Hemoglobin, kan hücrelerinin yapısı için gerekli olan oksijenin taşınması ve kan hücrelerinin kırmızı olmasını sağlamakla görevlidir.

Demir eksikliğine yanlış yapılan diyetler dolayısıyla demirin vücuda eksik alımı, gün içerisindeki çay ve kahve tüketiminin fazla olması, demir bağırsak tarafından yeterince emilememesi, yoğun adet kanaması, fazla sayıda doğum, boşaltım sistemindeki iyi ya da kötü huylu tümörler sebep olabilir. Öte yandan bu anemi türü, sindirim sistemi fonksiyonlarına dahil olan birçok organda meydana gelmiş kanserlerin habercisi olabilir.

Demir eksikliğinin farklı hastalıklarla karıştırılabilecek belirtileri olmasına karşın, kan tahlili ile kolayca tespit edilebilmektedir. Öte yandan cilt renginde solukluk, kendini sürekli yorgun hissetme hali, dikkat dağınıklığı, baş bölgesinde hissedilen şiddetli ağrı, el ve ayaklarda uyuşma, kulakta çınlama, asabiyet, tırnaklarda kırılma, saçlarda dökülme, dudak ve ağız kenarlarında yarılmalar demir eksikliğinin başlıca belirtileri arasında yer almaktadır.

İleri seviyelerdeki demir eksikliklerinde ise kişilerde kalp çarpıntısı, toprak veya buz yeme ihtiyacı gözlemlenebilmektedir. Çocuklarda ise belirtiler kendini yürüme, oturma, konuşmada gecikme, öğrenmede güçlük çekme şeklinde göstermektedir.

Hayat kalitesini oldukça düşürerek bağışıklık sistemini savunmasız hale getiren bu eksikliğin tedavisinde ilaç kullanımından, kan nakline kadar pek çok yöntem bulunmaktadır. Vücutta demir eksikliğine sebep olan etkenleri ortaya çıkarmak tedavi sürecini önemli oranda etkilemektedir. Örneğin demir eksikliğinin altında yatan etken ülser ise, bunu tedavisi yapılarak kanama durdurulur. Böylece aneminin tekrarlanması engellenmiş olur.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *