» 
»
 

Baş ağrısı ani ve şiddetli ise ciddi hastalıkların habercisi olabilir

Hemen herkesin yaşadığı baş ağrısı nedenleri ağrının şiddetine göre değişiklik gösterebildiği gibi altında yatan bazı hastalıkların da habercisi olabilir. Aniden ve daha önce yaşamadığınız şiddetli bir baş ağrısı yaşıyorsanız ne yapmalısınız? İşte detaylar...

Hayatımızın her döneminde karşılaşabileceğimiz baş ağrısı eğer ani ve şiddetli ise ve ilaç tedavisine yanıt vermiyorsa oldukça ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Buzbuğa, beyin damarı anevrizmalarının neden olduğu şiddetli baş ağrıları hakkında bilgi verdi.

Spontan Subarknoid Kanama adı verilen ağır bir beyin kanamasının belirtisi olan ani ve şiddetli başlayan ve geçmeyen baş ağrısının çok ağır sonuçları olduğunu belirten Buzbuğa, zamanında müdahale edildiğinde tedavi şansı olduğunu ve başarı oranının yüksek olduğunu ifade etti. Bu kanama türünde baş ağrısına, ense sertliği, bulantı, kusma, bilinç düzeyinde bozulma, taraf gösteren kuvvet kaybı, duyu bozuklukları, anlama ve/veya ifade kaybı ile ortaya çıkan konuşma bozukluğu, görme bozuklukları, sara (epilepsi) atakları ile birlikte nörolojik ve nörolojik olmayan akla gelebilecek pek çok belirti ve bulgu eşlik edebileceğini kaydeden Buzbuğa, bunların büyük hacimli bir kanın yüksek bir basınçla beyin omurilik ve sinirlere yayılmasına ve tüm sinir sistemini yaygın biçimde hacimsel ve işlevsel olarak etkilemesinden kaynaklandığını belirtti.

Spontan Subaraknoid Kanama neden olur?

Yüzde 80 sıklıkta beyin atardamarındaki bir baloncuğun yırtılarak kanaması sonucunda ortaya çıkan Spontan Subaraknoid Kanama durumunun damar duvarındaki doğuştan gelen zayıflığın üzerine kan akışı ile ilgili faktörlerin ve damar duvarı yapısını etkileyen süreçlerin eklenmesi sonucu anevrizmaların oluştuğu düşüncesi yaygın olarak kabul görürken sürecin ayrıntıları tam olarak bilinmemektedir. Başlangıcı doğuştan olsa da 40-60 yaş arasında daha sık lezyonların ortaya çıktığı görülür ve ağır bir beyin kanaması olarak SAK meydana gelir. Her yaş grubunda görülebildiği gibi lezyonların ortaya çıkışı beşinci ve altıncı on yıllarda yoğunlaşıyor.

 

SAK risk fakörleri neler?

Irk ve bölge özelliklerinin önemli olduğu beyin anevrizmaları bazı toplumlarda daha sık görülürken bazı toplumlarda daha seyrek rastalnır. Genetik faktörlerin önemli olduğu beyin anevrizması ve spontan subarknoid kanamalı hastaların onda birinde aile öyküsü görülür. Klinik tablo bu hastalarda erken yaşlarda ortaya çıkar ve ağır seyreder. 40-60 yaş arası kadınlarda biraz daha görülme oranı yüksek olurken, damar yapısını ve kan-akış dinamiğini etkileyen hipertansiyon, diyabet, sigara kullanımı, narkotikler, alkolizm, kanda iltihap gibi enfeksiyonlar, kafa-beyin darbeleri anevrizma oluşumunda rol oynarlar.

BELİRTİLERİ
Eğer başınızda şiddetli ve geçmeyen baş ağrısı varsa, vücudunuzun bir tarafında kuvvet ve duyu kaybı yaşıyorsanız, konuşmanızda bozukluk, yürümenizde bozukluk varsa dikkatli olun. Söz konusu belirtileri yaşadığınızda en kısa zamanda uzman bir hekime başvurun.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *