» 
»
 

Baş ağrısı yaz sıcaklarıyla artış gösteriyor

Migren hastaları başta olmak üzere sıcak havalarda baş ağrısı çekenlerin sayısı artıyor. Peki sıcaklarda artan baş ağrısından korunmak için neler yapılmalı işte uzman tavsiyeleri...

Sıcak havalarda, üzerine bir de nem eklenenince baş ağrısının ortaya çıkabileceği yapılan araştırmalarda ortaya çıkan bir gerçek. Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı ve Nöroloji Bölümü Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, sıcak ve nemle birlikte yeterli sıvı alımının olmadığı durumlarda bağ ağrısı riskinin daha da artış gösterdiğini belirtti.

Kronik baş ağrısı ya da migren gibi hastalıkları olan kişilerin sıcaklık artışı ile birlikte baş ağrılarında da artış görülüyor. Aynı zamanda sıcak çarpmasının da önemli bir belirtisinin baş ağrısı olduğunu belirten Kütükçü, sıcak hava, yüksek nem ve fazla hareket sonucu oluşan sıcak çarpmasının zonklayıcı baş ağrısına ek olarak kas krampları, çarpıntı, mide bulantısı ve kusma, yorgunluk, kuru ve soğuk cilt gibi belirtilerinin de görülebileceğine işaret etti. Bu gibi bulgular olduğunda sıcaklığı düşürmek için terlemenin meydana gelmemesi durumunda vücut ısısının düşmeyeceğini belirten Kütükçü, bu tür bulgular olduğunda yapılan faaliyete ara verilerek bol su içilmesi gerektiğini ifade ederek gölge bir yere gidilmesini tavsiye etti.

Kronik migren tedavisinde Botox uygulamasının başarılı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kütükçü, ilaçların faydalı olmadığı durumlarda Botox'un çözüm olduğunu, istemsiz kas kasılmalarını önlemesi nedeniyle de yıllardır nöroloji uzmanlarınca kullanıldığını kaydetti. FDA ve Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olan Botox yönteminin sadece kronik migren tanısı konulan ve ilaç tedavisinin fayda etmediği hastalarda uygulanabileceğini dile getiren Kütükçü, ince bir enjeksiyon aracılığıyla doğrudan kas içine yapılan uygulamanın yaklaşık 30 dakika sürdüğünü ve yarım saat dinlendirilen hastanın kontrolünün yapılmasının ardından taburcu edildiğini belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *