» 
»
 

Başbakan Binali Yıldırım'dan OHAL kararı hakkında açıklama

Dün yapılan iki kritik toplantı MGK ve Bakanlar Kurulu'nun ardından önemli bir karar verildi. FETÖ'nün darbe girişiminde bulunmasından sonra ülkenin tamamen bu örgütten ve üyelerinden kurtulması için OHAL kararının verildiği açıklandı.

Kritik iki toplantının gerçekleştirilmesinin ardından, Fethullahçı Terör Örgütü'nün bir grup asker kılığındaki terörist ile darbe girişiminde bulunmasının ardından Başbakan Binali Yıldırım, şimdiye kadar alınan tedbirlerin haklılığının doğrulandığını, bu suç örgütünün ülkenin tamamen kurtarma zorunluluğu durumunun ortaya çıkması ile birlikte OHAL kararı verildiğini açıkladı.

Başbakanlıktan gelen yazılı açıklamaya göre, Başbakan Binali Yıldırım, Fethullahçı Terör Örgütü'nün asker giyinimli silahlı teröristlerin aracılığı ile bir alçak darbe girişimine kalkıştığını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sağlam duruşu ve bu aziz milletin milli iradeye ve demokrasiye sahip çıkan destansı duruşu ile birlikte darbe girişiminde bulunan ihanet çetesi kısa zamanda püskürtüldüğü, ve bu darbecilerin hak ettikleri cezaları almaları için adalete teslim edildiğini belirtti.

Başbakan Yıldırım, olağan üstü hal sürecinde hayatın akışını negatif yönde aksatılacak bir uygulamaya gidilmeyeceğini, terör örgütünün darbe girişiminde yol açtığı zararların ve kayıpların telafi edileceğini, vatandaşların ülkenin güvenliğiyle ilgili oluşan kaygılardan kurtulmaları için çalışmaların yapılacağını, gerekli olan düzenlemelerin daha hızlı bir şekilde gerçekleştirileceğini ancak bu süreçte aykırı bir kısıtlamaya gidilmeyeceğini belirtti.

Üç ay sürecek OHAL süresince tüm düzenlemelerin hızlı bir şekilde TBMM'ye sunulacağını vurgulayan Başbakan Yıldırım, Türkiye Cumhuriyeti olarak devletin kalbine,  milli iradenin tecelli yeri olan TBMM'ye zarar veren ve kendi milletine zarar veren bu asker kılıklı ihanet şebekesini kökten kaldırmaya yönelik kararlar alınırken, şimdiye kadar olduğu gibi şimdiden sonrada hukuk düzeni, demokrasi, ekonomik istikrar ile kamu düzeninin korunması için özen gösterileceğinden milletin bir şüphesinin olmaması gerektiğini ifade etti.

Türkiye'nin tüm üretici unsurlarını, bu süreç içerisinde daha da çok üretime davet eden Başbakan Yıldırım, demokrasiye ve istikrara sahip çıkan tüm vatandaşlara, iş dünyasına, sivil toplum örgütüne ve medyaya teşekkürlerini de iletti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *