» 
»
 

Başbakan Yıldırım: Kılı kırk yaracaksınız

FETÖ operasyonları çerçevesinde toplumda “bu da yapılır mı?” dedirtecek olayların meydana gelmemesi için valilere uyarıda bulundu. Yıldırım “kılı kırk yaracaksınız” diyerek Başbakanlık Müsteşarlığı başta olmak üzere illerde "kriz merkezleri" oluşturulacağını bildirdi.

İçişleri Bakanlığı tarafından Vilayetler Evi’nde düzenlenen Valiler Toplantısı’nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, valilere hitaben sahadaki işlerin şekil ve usul hataları olabileceğine işaret etti. Yıldırım, iş ve mevzuat arasında bir tercih yapılacağını, her şeyin dörtlük yapmaya çalışıldığında hiçbir işin yapılamayacağını belirtti. Yıldırım, “Mesele milletin menfaati, ülkenin geleceği ve menfaati ise hata yapın ama hainlik yapmayın, hata yapmaya alan var ama hainliğe asla alan yok."dedi.

Olaylara bakışta Ankara ve Anadolu’nun uyumsuzluk yaşadığını ve bu uyumsuzluğun ortadan kaldırılması gerektiğini belirten Başbakan Yıldırım, valilere "Sizler Ankara'nın Anadolu'daki temsilcilerisiniz" dedi ve vatandaşın her türlü sorunuyla dertlenen birimler olduklarını dile getirdi. Ankara’dan yazılan talimatların Anadolu’da aynı şekilde olmadığını belirten Yıldırım, bu konuda sadece Ankara’yı sorumlu tutmanın da haksızlık olduğunu ifade etti.

Ankara’da özellikle de merkez teşkilatın sahada ne olup bittiği konusunda sürekli gözlem halinde olması gerektiğini de ifade eden Yıldırım, yukarıda planlanan işlerin buralarda da talimatlandırıldığı gibi gidiyor mu yoksa kendilerine verilen raporlar sahada farklı şekilde mi uygulanıyor bunu görmek gerektiğine işaret etti. Sürekli iletişim halinde olunması gerektiğini de dile getiren Başbakan Yıldırım, dinamik bir yönetişim şeklinin sorunların zaman kaybetmeden çözülmesi noktasında önemine değindi.

Terörün illerde, ilçelerde ve köylerde tek gündem maddesi olarak kalmasına izin verilmemesi gerektiğini de ifade eden Yıldırım, bunu yapmaya devam edildiğinde terör örgütlerinin amaçlarına bilerek ya da bilmeyerek hizmet edilmiş olacağını belirtti. FETÖ soruşturmaları konusuna da değinen Yıldırım, bu konuda yüzde 100 doğru yapılamayacağını kabul ettiklerini, bu örgütün kapalı bir örgüt olduğunu ve saydam olmadığını ifade etti. Bütün illerde başta Başbakanlık Müsteşarlığı olmak üzere bir çeşit “kriz merkezi” oluşturulacağını ifade eden Yıldırım, kendilerine haksızlık yapıldığı kanaati oluşan ve valiliklere dönüş yapan, ya da valiliklerin tespit ettiği kişilerin birim vasıtasıyla toplanacağını belirterek “yanlış hesap Bağdat’tan döner” değerlendirmesinde bulundu. Operasyonların bitiminde eğer yanlış yapılan, adalete ve hukuka uymayan bir iş olması durumunda dönüp bunlara tekrar bakılacağını ve yanlış yapılmış işler varsa bunların düzeltileceğini belirtti.

Bu olayların toplum vicdanını rahatsız etmemesi için kılı kırk yarmaları konusunda valilere uyarıda bulunan Yıldırım, ölçünün 17-25 Aralık sonrası olduğuna dikkati çekti. Bundan öncesinin geçerli olmadığını belirten Yıldırım, 17-25 Aralık gününün örgütün devletle bilek güreşi yapmaya karar verdiği gün olarak nitelendirdi ve “O günden sonra bu örgütle irtibatlı, iltisaklı, iş yapanlar varsa, var olmaya devam ediyorsa bir şekilde bunların mazur görülmesi, masum görünmesi asla düşünülemez." şeklinde konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *