» 
»
 

Başınız ağrısa internette araştırıyorsanız Siberkondria olabilirsiniz!

Her üç kişiden biri neredeyse sağlıkla ilişkin konuları internetten araştırmayı tercih ediyor. Kendi kendine teşhis koyan ve tedavi yöntemlerini deneyen bile oluyor. Bu kişilerde ise Siberkondria eğilimi belirtileri görülüyor. Peki, Siberkondria nedir? Ayrıntılar haberde...

Hemen hemen hemen herkez internet üzerinden her türlü bilgiye basit bir şekilde ulaşabiliyor. Bu bilgilerin doğru olup olmadığı ve işimize yarayıp yaramadığı ise belirsizlik gösteriyor. Çağımızın hastalığı olarak tanımlanan Siberkondria, kişilerin internet üzerinden elde ettikleri bilgilere göre kendi şikâyetleri doğrultusunda hastalıklarını belirlemeleridir.

Halk arasında bu türk kaygıları yaşayanlara hastalık hastası ya da tıp dünyasında hipokondriyak diye tanımlanmaktadır. Zamanla teknolojinin ilerlemesi ile kişiler internet kullanarak, hastalık kaygısının da pekişmesi ile Siberkondria olarak tabir edilen yeni bir rahatsızlığın görülmesine sebep oldu.

Kişiler, vücutlarındaki en küçük bir rahatsızlığı dahi ciddi bir hastalığa yorarak, ciddi bir hastalığı olduklarına inanıyorlar. İnternet üzerinden rahatsızlıklarını internetten araştırarak kendi kendilerine tanı koyup, tedavi yollarını arıyorlar. Doktora başvurduklarında ise doktora değil, internet üzerindeki bilgilere daha çok güveniyorlar. Çünkü, internetteki her bilginin doğru olduğunu düşünüyorlar.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *