» 
»
 

Bayram için bilet bulamayanlar dikkat Bakanlık açıkladı

Bayram tatilinde otobüsle yolculuk yapmak isteyen vatandaşlar otobüs biletlerini tüketince, gelen yüzlerce talep üzerine, ihtiyacı karşılamak için Ulaştırma Bakanlığı, otobüs firmalarına B2 ve D2 belgelerine kayıtlı otobüsleri belirli tarih aralıkları içinde kullanma izni verdi.

Her yıl olduğu gibi bu bayram öncesinde de tatilini başka illerde değerlendirmek isteyen vatandaşlar otobüs biletlerini erkenden alınca, şimdiden tüm firmalar, müşterilerine yok çekmeye başladı.

Otobüs biletlerine olan talep artınca Ulaştırma Bakanlığı, vatandaşların bilet ihtiyacının karşılanabilmesi için, şehirlerarası sefer yapan otobüs firmalarına, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı tatilleri süresince B2 ve D2 belgelerine kayıtlı otobüsleri kullanma izni verdiğini duyurdu Söz konusu karar Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce yayımlanan genelge ile herkese duyuruldu.

Alınan bu karar ile birlikte otobüs firmaları, daha çok yolcuyu bayram boyunca taşıyabilecek ancak Bakanlık konu hakkında, fiyatlarda artışın olmamasını da firmalara iletti.

B2 VE D2 YETKİ BELGESİ NEDİR?

Tarifesiz olarak uluslararası ve yurtiçi ticari yolcu taşımacılığı yapacak olan şahıs veya şirketlere verilen bir yetki belgesidir. 20 yaşından büyük araçlar B2 belgesinden faydalanamıyor. Eklenecek araç ticari araç kategorisinde ve en az 10 koltuk kapasitesine sahip olacaktır.

D2 yetki belgesi ise, yurtiçi tarifesiz yolcu taşımacılığı yapan şirketlere verilen yetki belgesidir. Tarifesiz yolcu taşımacılığı; önceden bir taşıma hattı ve taşıma güzergahı ile bir zaman ve ücret tarifesi belirlenmeksizin; grup yolcu durumuna göre arızi veya mekik sefer düzenlenerek yapılan düzensiz yolcu taşımalarını ifade eder.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *