» 
»
 

Bayram tatilinin 3 günlük bilançosu: 66 ölü 338 yaralı

Ramazan Bayramı tatili için yollara çıkanların, ilk üç günde meydana getirdiği trafik kazalarında 66 kişi yaşamını yitirdi, 338 kişi yaralandı. Bugün dönüş yoluna çıkacak olanların dikkatli olması konusunda yetkililerden uyarılar yapılıyor.

Ramazan Bayramı tatilinin bitimiyle birlikte, dönüş hazırlıkları başladı. Şu saatlerde yollarda trafik yoğunluğu yeniden başlamışken, ilk üç günde yaşanan trafik kazalarında, 66 kişi hayatını kaybetti, 338 kişi de yaralanarak tedavi altına alındı. Yetkililer evine dönmek için yola çıkanları çok dikkatli olmaları hususunda uyarıyor.

Byram tatili boyunca, yurt genelinde yaşanan trafik kazalarında 23 Haziran Cuma günü yaşanan 6 kazada 1kişi öldü, 20 kişi yaralandı. Adıyaman, Erzincan, Kastamonu, Kocaeli Çanakkale ve Sivas’ta meydana gelen 6 kazada 1 kişi öldü, 20 kişi yaralandı.

Arefe gününe denk gelen 24 Haziran Cumartesi günü meydana gelen 30 kazada 26 kişi can verirken, 128 yaralının da tedavi altına alındığı öğrenildi. Arife günü Bursa’da 4, Eskişehir’de 3, İstanbul, Manisa ve Samsun’da 2’şer, Ankara, Karabük, Antalya, Adıyaman, Erzurum, Kastamonu, Mersin, Tekirdağ, Çanakkale, Kütahya, Erzincan, Zonguldak,  Uşak, Kırıkkale, Aksaray, Sivas, Gümüşhane ve Kırşehir’de 1’er olmak üzere toplam 30 trafik kazası yaşanırken, bu kazalarda 26 kişi hayatını kaybetti, 128 kişi yaralandı.

25 Haziran Pazar... Bayramın ilk gününde yine her sene tekrar eden kaza haberleri, tüm uyarılara ve trafik ekiplerinin aldığı önlemlere rağmen, Balıkesir, Niğde, Muğla, Rize, Aydın,Adana, Karaman, Burdur, Çanakkale, Yozgat,  Eskişehir, Konya, Kayseri, Edirne, Sakarya, Adıyaman, Gaziantep, Zonguldak, Kütahya ve Malatyada meydana gelen 24 trafik kazasında 15 kişinin hayatını kaybettiği,  125 kişinin ise yaralı olarak hastanelere kaldırıdığı bildirildi. 

26 Haziran Pazartesi. Tatilin  üçüncü gününü yaşadığımız pazartesi gününü diğer günlerden daha farklı olarak, iyi haberlerle bekleyenleirin tadını maalesef yine feci kazalar kaçırdı. Saat 16.30  saatine kadar, Balıkesir, Niğde, Sivas, Aydın,  Muğla, Kahramanmaraş, Sivas, Gaziantep, Adıyaman ve Denizli'de yaşanan toplam10 kazada  1'i aske olmak üzerer 15 kişi canından olurken 87 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Bugün ise dönüş yolunda yoğunluğa sebep olan tatilciler, Çanakkale'deki iskelelerde, feribot sayısının artırılmasına rağmen uzun kuyruklar oluştu..1 kilometreden fazla araç kuyruklarıoluşurken, Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri dronelarla trafik yoğunluğunu görüntüleyerek inceliyor ve  havadan drone ile yapılan çekimlerde oluşan uzun araç tarfiğinde yaşanacak hernangi bir soruna ve trafik akışında ortaya çıkabilecek sorunlara havadan gelen görüntüler ile anında müdahale edildiği bildirildi.

Tatil sürecinde yaşanan kazalar ile ilgili yazılı bir açıklamada bulunan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Bayram tatilinin bilançosunun çok ağır olduğun,  Bayramın ilk 3 gününde sadece polis bölgesinde meydana gelen trafik kazalarında olay yerinde 66 kişinin yaşamını yitirdiğini aktardı. 24 Haziran gününden itibaren yola çıkan tatilcilerin karıştıkları kaza haberleri ile yollar adeta kan gölüne döndü diyen Palandöken,  tatile çıkan insanların çoğunun daha dönüş yoluna çıkmadığını, hatta çoğunluğu tatillerini 3 gün daha uzatarak süreyi 9 güne çıkardığını belirtti.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte,  trafikteki araç sayısının artmasına bağlı olarak kazalarda artış yaşandığı bilgisini paylaşan Palandökeni havaların ısınmasıyla insanların araçlarını trafiğe çıkardığını, bunun da trafikteki araç sayısının bir anda artmasına neden olduğunu belirtti. Emniyet Genel Müdürlüğünün ilk 5 aylık trafik kaza raporları değerlendirildiğinde bu yılın ilk beş ayında toplam 155 bin 680 kaza içinden 34 bin 584 kaza ile mayıs ayı başını çeltiğini belirten Palandöken, en az kaza yapılan şubat ayı 172 kişinin ölümü ile en az ölümün yaşandığı ay oldu dedi.  Aşırı hızın her zaman felakete sürüklediğini ifade eden palandöken, son olarak sürücülerin aşırı hızdan kaçınmaları gerektiğini balirtti.

 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *