Bazı meslekler için ustalık belgesi zorunluluğu kalktı

308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununun 4. maddesinde yapılan değişikle iş yeri açmak için mecburi tutulan ‘ustalık belgesi’ bazı meslekler için kaldırıldı.

Lüleburgaz Gıda Maddeleri Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı İlhan Karaca konu hakkında yaptığı açıklamada, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununun 4. Maddesi üzerinde yapılan değişiklik gereğince bazı mesleklerde iş yeri açabilmek için mecburi kılınan belgelerden ‘Ustalık Belgesi’ olması şartının kaldırıldığını ifade etti.

Karaca, değişen kanun maddesi ile ilgili aktardığı bilgilerde, 3308 sayılı Mesleki eğitim Kanununun 4. maddesinde yapılan değişiklikle bazı mesleklerden iş yeri açarken 'Ustalık Belgesi' istenmeyeceğini ifade ederken, ustalık belgesi mecburiyetinin kaldırıldığı meslekler arasında, şarküteri, bakkal ve gıda pazarlama satış elemanlığı, meyve ve sebze satış elemanlığı, tarım ürünleri satış elemanlığı, kırtasiye ve Kitap satış elemanlığı, su ve deniz ürünleri satış elemanlığı gibi meslekler olduğunu ifade etti.

Ayrıca ayakkabı deri ve yan ürünleri satış elemanlığı, elektrik ve elektronik malzemeler satış elemanlığı, giyim ve giyim aksesuarları satış elemanlığı, inşaat malzemeleri satış elemanlığı, mobilya satış elemanlığı, saatli elektrikli aletler ve elektronik araçlar satış elemanlığı, oto yedek parça satış elemanlığı, sanayi makineleri satış elemanlığı ve tıbbi araçlar ile malzemeleri satış elemanlığının gibi mesleklerde de bu belgenin talep edilmeyeceğini kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *