» 
»
 

Bazı üst rütbeli subaylar bu hafta sonu gözaltına alınacaklardı

İzmir’de FETÖ-TSK yapılanmasına yönelik olarak bazı üst rütbeli subayların bu hafta sonu gözaltına alınmalarının planlandığı öğrenilirken, konuya ilişkin İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Bato açıklama yaptı.

“İzmir’deki askeri casusluk soruşturması”nda usulsüzlükler ve bazı bilgilerin sızdırılması yönünde yapılan incelemeler neticesinde “FETÖ/PDY’nin Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yapılanması"na yönelik soruşturma başlattığını belirten Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosundan sorumlu İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato, soruşturma kapsamında önemli bilgilere ulaşıldığını kaydetti.

Bato, elde edilen bilgilerin Adalet Bakanlığı’na iletildiğini ve operasyon izni istendiğini belirterek söz konusu operasyonun Ağustos ayı sonunda yapılacak olan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) sonrası olarak planladığını ifade etti. Bato, komuta kademesinden ve hatta ordudan uzaklaştırmaları söz konusu olabilecek bazı örgüt mensuplarının bu operasyona karşı girişimleri olabileceği ihtimaline karşılık daha erken yapılmasının istendiğini belirtti ve konunun Adalet Bakanlığı üzerinden Cumhurbaşkanlığı’na iletildiğini bildirdi.

Erkene alınmasına yönelik Cumhurbaşkanlığı’ndan alınan olumlu cevap üzerine operasyonun ilk dalgasının 7 Temmuz’da verilen talimatla başladığını, İzmir merkezli bu operasyonda 2 emekli asker ve bu yapılanmanın 22 sivil bağlantısı hakkında gözaltı talimatı verildiğini belirten Bato, Genelkurmay Başkanlığından da 2'si amiral, 6 muvazzaf askerin savcılığa getirilmesi istendiğini hatırlattı.

İKİNCİ DALGA BU HAFTA SONU YAPILACAKTI

Bu muvazzaf askerlerden 5 kişinin sağlık raporu alarak savcılığa gelmediği bunun üzerine ise mahkeme tarafından yakalama kararı çıkarıldığını bildiren Başsavcıvekili Bato, bu kapsamda ikinci dalganın bu hafta sonu yapılacağını kaydetti. Gözaltı talimatlarının hazırlanarak ilgili birimlere ve Genelkurmay’a bildirildiğini belirten Bato, gözaltı kararı olan kişilerin arasında darbeyi planladığı öne sürülen Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Albay Muharrem Köse, Albay Mehmet Oğuz Akkuş, generallerin, üst rütbede ve önemli görevlerde bulunan çok sayıda subayın yer aldığını ifade etti.

Bu operasyonun devam edeceği yönündeki beklenti nedeniyle TSK’da bulunan FETÖ bağlantılı askerlerin orduda güç kaybı yaşayacakları, etkinliklerinin sona ereceği ve cezaevine girmeleri endişesinin oluştuğunu belirten Bato, başlatılan operasyonların aslında planladıkları ileri tarihli darbe girişimini apar topar yapmalarına neden olduğunu ve güçlü siyasi irade ve halkın sağduyulu ve kahramanca direnişi ile istediklerini alamadıklarını ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *