» 
»
 

Bazıları için tatlı telaş bazıları için ise kabus! Okul fobisi nedir?

Okulların açılmasıyla birlikte hem ailelerde hem de çocuklar tatlı bir telaşa kapılırken, bazı çocuklar ise okul kaygısı yaşıyor. 5 ile 8 yaş arası çocuklarda görülen okul fobisi nedir? Okul fobisinin belirtileri nelerdir? İşte detaylar...

Bazı çocuklar okulların açılmasına sevinirken bazıları için ise bu durum kabusa dönüşüyor. Anne ve babalar okul dönemi boyunca, pek çok şikayetten ötürü okula gitmek istemeyen çocuklarını ikna etmeye çalışıyor. Çocuklar bir takım rahatsızlıklarının olduğunu öne sürerek bedensel yakınmalarda bulunuyor ve bu durum veliler için de büyük bir sorun haline geliyor. Medicalpark Trabzon Yıldızlı Hastanesi'nden Ptikolog Niltem Hürfikir, özellikle 5 ile 8 yaş aralığındaki çocuklarda sıklıkla görülen okul fobisi nedir? Belirtileri nelerdir? sorularını yanıtlıyor.

Karın ağrıları, baş ağrıları, kusma, bulantı hissi, keyifsizlik, iştahsızlık, bir anda ağlama, terleme, uyku problemi titreme gibi belirtilerin tatil döneminde kaybolduğunun ve okul döneminde gün yüzüne çıktığının altını çizen Hürfikir, okul saatinin yaklaştığında çocukların bu gibi şikayetlerinin arttığını belirtiyor. 5 ile 8 yaş arasındaki çocukların bu gibi şikayetleri dile getirmelerinin altında anne ve babadan ayrı kalma endişesinin oluştuğunu vurgulayan Hürfikir, ebeveynlerin çocuklarının üzerine aşırı titremesinden dolayı bu problemin meydana geldiğini bildiriyor. Çocuklar hem anne ve babalarından ayrı kalacakları için endişelenirken aynı zamanda etraftakilerden zarar görme ve yalnız kalma korkusu ile de karşı karşıya kalıyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda kız ve erkek çocuklar arasında okul fobisi arasında pek bir fark görülmemiştir. 5-8 ile 11-14 yaşlar arasındaki çocuklarda sıklıkla görülen okul fobisini yenmesine yardımcı olmak için anne ve babalara görev düşüyor. Okula başlamadan önce çocukların üzerine baskı kurulmaması, okul hakkında güzel şeylerden bahsedilmesi ve çocukların okul öncesi okula teşvik edilmesi gerekiyor. Çocuklara, arkadaşları ile kıyaslama yapılmaması ve okulun devamlılığı konusunda ebeveynlerin istikrarlı ve kararlı olmaları gerekiyor. Gerekirse okullarda bulunan Rehberlik bölümünden veya bir ptikolog ya da pedagogdan da yardım alınması gerekiyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *