» 
»
 

BBP referandumda evet diyeceğini açıkladı

16 Nisan’da gerçekleştirilecek Anayasa değişikliği halk oylamasında BBP evet oyu kullanacak. BBP Genel Başkanı Destici parti genel merkezinde konuya ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici 16 Nisan’da yapılacak olan Anayasa değişikliği halk oylamasında yeni sisteme ilişkin değişikliklere değindi. Parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Destici, halk oylamasına sunulan sistemde Devletin üniter yapısı, Türk kimliği ve Türkçe, darbe hukukunun ve vesayetin ortadan kaldırılması gibi kriterlere önemli ölçüde uyum tespit ettiklerini aktardı.

Parlamentonun birtakım yasal düzenlemeler sayesinde daha da güçlü ve fonksiyonel hale getirilmesi imkanı doğduğuna işaret eden Destici, yargı konusunda da tarafsızlık ve bağımsızlık noktasında güçlendirilmesi ve yargıya güvenin en üst seviyelere çıkarılması gerektiğinin altını çizdi. Kararı oluştururken parti geleceğini düşünmediklerini de dile getiren Destici, partinin milli iradenin parçası olarak hükümet sistemi değişikliği dışında kalmamasının daha doğru olacağı kanaatine vardıklarını ifade etti.

Destici "Bu metin, hazırlanış safhası ve daha sonrası çalışmalarla daha iyi olabilirdi. Biz hazırlamış olsaydık elbette ki en mükemmelini hazırlardık."
"Lakin bizler, uyum yasaları ile önemli eksikliklerin giderilebileceğine inanmaktayız. Devletin ve milletin bekası, istikbali ve istiklali söz konusu olduğunu gördüğünde BBP ve onun idealist kadroları, hiçbir siyasi ikbal düşünmeden devletin ve milletin yanında durur. Bunun için 'evet' demeye karar vermiş bulunuyoruz." şeklinde konuştu.

Farklı düşünenlere saygı duyduğunu belirten Destici, "evet diyen de hayır diyen de bu partinin içinde kalmaya ve burada siyaset yapmaya devam edecektir " dedi. BBP olarak evet kararı almalarında Cumhurbaşkanı ya da diğer görüşmelerin değil kendi istişarelerinden çıkan bir karar olduğunu da belirten Destici, kararın MKYK olarak özgürce ve hiçbir etki altında kalmadan alındığının altını çizdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *