» 
»
 

Bebek maması yaparken kalsiyum ihtiyacı için maden suyu kullanın

Yapılan araştırmalar bebeklerin büyüme evresinde kalsiyumun en etkili mineral olduğunu gösterdi. Bebeğinize süt ve süt ürünleri dışında kalsiyum sağlayabilmek için uzmanlar mama yaparken maden suyu kullanılmasını tavsiye ediyor.

Bebek maması hazırlamak pek çok anne için oldukça düşündürücü olabiliyor. Bir taraftan bebeğinin damak tadını düşünen anneler, diğer yandan da içeriğini zenginleştirmek için türlü araştırmalar yapıyor ve etli, sütlü, sebzeli mamalar hazırlıyor. Bebeğinizin sağlıklı büyümesi için nerele ihtiyacı olduğunu uzman tavsiyeleriyle ediniyor olabilirsiniz ancak bunu duyduğunuzu hiç sanmıyoruz. Bebek maması hazırlarken içine biraz maden suyu katın! Evet yanlış duymadınız. Kalsiyum denilince her ne kadar aklımıza ilk gelen süt ve süt ürünleri olsa da araştırmalar, sütte bulunan miktara eşdeğer  kalsiyumun maden suyunda bulunduğu gösteriyor. Tıbbı Ekoloji Profesörü Zeki Karagülle, sinir, kas ve kemik sağlığı açısından kalsiyumun oldukça önemli olduğunu belirtirken, emilim oranlarına bakıldığında da ikisinin yaklaşık değerlerde olduğunu ifade ediyor.

Özellikle yetişkinlerin ağır yemekler sonrasında sindirimi kolaylaştırmak için tercih ettikleri maden suyu aslında kalsiyum dışında magnezyum, sülfat, sodyum, klorür, bikarbonat gibi vücudun gereksinim duyduğu başka mineralleri de içeriyor. Maden suyunda bulunan bol miktardaki minerallere dikkat çeken Karagülle, kas çalışması açısından magnezyumun da kalsiyuma destek olması için önemini vurguluyor.

Maden suyunu çocuklar içebilir mi diye pek çok kişinin kafasında soru işaretleri bulunur. Prof. Dr. Karagülle, maden suyunu her yaştaki insanın içebileceğini, hatta ek gıdaya geçiş döneminde yapılan mamalara biraz maden suyu eklemenin bebeğe mineral desteği sağlamak açısından oldukça önemli olduğunu söylüyor. Özellikle Kızılay maden suyunun mama yapımında tercih edilebileceğini belirten Karagülle, çocukların alması gereken tüm minerallerin maden suyunda bulunduğuna dikkat çekiyor.

Peki maden suyu vücudumuzda ne işe yarıyor? İçerdiği bikarbonat sayesinde fazla miktardaki mide asidini dengeliyor, kan basıncını düzenliyor, karaciğer, safra kesesi ve kalın bağırsağın düzenli çalışmasına yardım ediyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *