» 
»
 

Bebekler emzik kullanmalı mı, kullanmamalı mı?

Anne ve babaların kafası, bebeklerinin emzik kullanımı konusunda epey karışıyor. Uzmanların bu konudaki farklı görüşleri ise, özellikle prematüre bebeği olan ailelerin ne yapmaları gerektiği konusunda akıllarında soru işaretleri bırakıyor.

Bebeği olan anne ve babaların akıllarını karıştıran bir konu haline gelen emzik kullanımı hususunda uzmanların farklı görüşleri bulunuyor. Bu durum ise ebeveynlerin ikiye bölünmesine neden oluyor. Bebek dostu unvanı bulunan hastaneler, bebeğin anne sütü almasını erken bırakmaması için emzik kullanılmaması gerektiğini savunuyor. Bazı uzmanlar ise bu konuda kesin bir yargıya varmadan önce bebeğin durumu göz önüne alınarak kullanıp kullanmamasına öyle karar verilmesi kanaatinde oluyor.

Emzik kullanmaya karşı olan uzmanların çoğu bebeğin anne sütünü erken bırakması ihtimaline karşı emzik kullandırılmaması gerektiğini söylüyor. Öte yandan bebeğin ağız yapısının bozulmaması için de emzik kullanımı onaylanmıyor. Bu önemli iki maddeden dolayı uzmanların çoğu emzik konusuna soğuk bakıyor.

Dünya genelinde bilim insanları tarafından gerçekleştirilen çalışmalar emziğin, memeyi emmeyi bırakmada az da olsa etkili olduğunu ortaya koyuyor. Dünyaya gözlerini açan ve sağlığıyla ilgili bir sorunu olmayan bebeklerin büyük bir kısmının, emme refleksi gelişmesi iyi, beslenmesi sorunsuz olduğunu kaydeden uzmanlar, az da olsa erken doğan ve doğumdan sonra kan şekeri düşen ve sinir sistemi sorunu bulunan bebeklerde yutma, emme ve nefes alma sıkıntıları oluşabileceğine dikkat çekiyor.

Bazı uzmanlar ise, emziğin erken doğan bebekler için önemli olduğunu belirterek, bbebeklerde emziğin zihinsel gelişmeyi hızlandırmakta, emme ve yutma koordinasyonunu artırmakta ve emme refleksini geliştirmekte aynı zamanda ani bebek ölümü sendormu olarak bilinen bu durumu da azalttığını hatırlatıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *