» 
»
 

Bebeklerde diş çıkarma oldukça zorlu bir süreç, neler yapılmalı?

Anneler için bebeklerinde gaz probleminden sonra belki de en zorlu süreç diş çıkarma dönemidir. Peki bebekler diş çıkarma döneminde hangi belirtileri gösterir ve bu sırada nasıl beslenmelidir işte uzmanından öneriler…

Minik bebeğinize oldukça sancılı bir süreç yaşatabilen dişler aslında henüz anne karnındayken oluşmaya başlıyor ve genellikle 6. ayın sonu itibariyle teker teker çenedeki yerlerini almaya başlıyor. Bu süreçteki belirtiler ise hem bebek hem de anne için biraz sıkıntılı günler geçirtebiliyor zira diş çıkarma belirtileri arasında huzursuzluk, hafif ateş, uyku düzensizliği gibi belirtiler görülebiliyor. Özellikle 37 derecenin üzerinde görülen ateş konusunda dikkatli olunması gerektiğini belirten Liv Hospital uzmanlarından Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünden Dr. Elif Erkul, bu dönemde azalan bağışıklık ile birlikte enfeksiyon kaynaklı ateş de oluşabileceğini belirtiyor.

Özellikle ağızda salyanın artması, dudak çevresinde yaralar oluşması gibi belirtilerin de görülebildiği bu dönemde iştah kaybı da söz konusu olabiliyor. Hassaslaşan dişetleri nedeniyle verdiğiniz gıdaları bebeğiniz reddedebilir ancak anneleri da bu konuda uyaran Dr. Erkul, kesinlikle yemek için zorlamamak gerektiğinin de altını çiziyor. Böyle durumlarda anne sütü ve mama takviyesi ile soğuk meyve pürelerini öneriyor.

Eğer bebeğinizin dişetinde şişlikler meydana gelmiş ve kızarıklıklar oluşmuşsa, bunu ardından beyazlama ve dişin görülmesi takip edecektir ki kanamanın da meydana gelebildiği durumlarda eğer kendiliğinden iyileşme olmazsa bir diş hekimine başvurmakta fayda var. Bu süreçte bebeğinizi rahatlatmanız oldukça önem arz ediyor ve bunun için de onu kucağınıza almak, güven duygusunu hissettirmek, dikkatini farklı yönlere çekmek yapılabilecek uygulamalar arasında yer alıyor. Doktor kontrolünde ağrı kesici şuruplar ya da diş jelleri kullanabilirsiniz.

Bunun dışında dişetlerine soğuk ve temiz bir bez yardımıyla basınç uygulamak da rahatlatıcı uygulamalar arasında yer almaktadır. Bunu haricinde diş kayışları, soğuk içecek ve yiyecekler de bebeğinizin damağını rahatlatacaktır. Bu dönemde kesinlikle yapılmaması gerekenler arasında bebeğin damağına alkol sürmek, benzocaine içeren ilaçlar kullanmak, bitkisel tedaviler uygulamak yer alıyor. Uzmanlar önemli rahatsızlıklara sebebiyet verebilecek bu uygulamaları yapmamanızı tavsiye ediyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *