» 
»
 

Bebekleri kundaklamak kalça çıkığına neden oluyor

Uzmanlar, kundak yapılan bebeklerde yüksek oranda gelişimsel kalça çıkığına sebep olduğunu belirtiyor.

Uzmanlar, kundak yapılan bebeklerde yüksek oranda gelişimsel kalça çıkığının görüldüğü konusunda uyarıda bulunuyor. Bu hastalığın erken tedavi edilmediği zaman ise çocuğun özürlü kalma oranı yüksek oluyor. Bu nedenle ailelerin bebeklerini kundaklamamaları hususunda uyarılar yapılıyor. Ancak uyarılara rağmen çocuklarını kundaklamaya devam eden aileler, kendi çocuklarına zarar verdiğinin farkına varmıyor.

Kundak yapılan bebeklerde yapısal bozukluklar görülebiliyor. Bunun dışında en önemli risk faktörlerinden biri de ailede genetik olarak kalça çıkığının olup olmadığıdır. Eğer ailede genetik olarak kalça çıkığı varsa bu durum daha sık olarak görülüyor. Aileden gelen hormonlara kız çocuklarının daha yatkın olmasından dolayı, kız çocuklarında bu durum 9 kata kadar daha fazla görülebiliyor.

Çocuk doğduktan özellkle 3 ay içerisinde tanı yapılırsa kalça çıkığı tedavisi daha kolay oluyor. Bunun için ise çocuk doğduktan ilk ay içerisinde kalça ultrasonu yapılması gerekiyor. Ancak tanı 6 ayı geçerse ameliyat kaçınılmaz olarak görülüyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *