» 
»
 

Bedava dondurma ve içecek kampanyalarına tepki geldi: Aldatmaca

Özellikle yaz aylarında bedava dondurma, içecek vs ürün kampanyaları düzenleyerek satışlarını arttırmayı hedefleyen firmaların tüketicileri mağdur ettiğini savunan TÜSODER Genel Başkanı Yıldız, duruma tepki gösterdi.

Bu tür kampanyalar sayesinde satışlarını arttıran firmaların üzerinde bedava yazan ürünleri veren kimsenin bulunmadığını belirten Rıdvan Yıldız, firmaların çocukların duygularıyla oynadığını ifade etti. Yıldız yaptığı açıklamada, tüketicileri “bedava aldatmacası” konusunda uyardı.

Yaz aylarında dondurma, soğuk içecekler gibi ürünlere rağbetin artması ile birlikte rekabetin de kızıştığı bir dönem olması nedeniyle firmalar ürünlerini daha fazla satabilmek için çeşitli kampanyalar düzenliyor. Bunlardan birisi de ürünlerin paketinden çıkan ya da içeceklerin kapağında yer alan “bedava” yazısı ile ücretsiz yeni bir ürün alabilme imkanı. Ancak bu bedava yazan dondurma çubuğu ya da içecek kapağıyla giden çocuklar ürünü alabilecek yer bulunmaması dolayısıyla hüsrana uğruyor. Marketlerin de kampanyaya katılmadıklarını belirtmeleri nedeniyle bedava ürün veren yerlerin oldukça az sayıda olduğunu belirten Yıldız, reklamlarda da bunların nerelerden temin edilebileceğinin belirtilmediğini ifade etti.

Konuya ilişkin Bilinçli Tüketiciler Platformu Sözcüsü Mehmet İmrek de bir açıklama yaptı ve bakkal ve marketlerin bedava yazan kapak ya da dondurma çubuklarını akıl almaz sebeplerle geri çevirdiklerini belirterek bunun açıkça bir suç olduğunun altını çizdi. İmrek, bedava ürünleri veren üye işyerlerinin bir listesinin kurumsal internet sitelerinde yayınlanması gerektiğini aksi halde bu uygulamanın Tüketici Kanunu’na aykırı olduğunu belirtti. Ürünü satın alan kişilerin mutlaka fişini, ürün ambalajını ve bedava yazılı kapak ya da çubukları saklayarak tüketici hakem heyetine başvurmaları halinde haklarını arayabileceklerini bildiren İmrek, şikayet neticesinde ürünün reklamlarını tedbiren durdurma ve 200 bin liraya kadar firmalara ceza kesilebileceğini kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *