» 
»
 

Bel ağrısı 12 adımda önlenebiliyor

Genellikle ciddi bir sebepten kaynaklanmayan ancak bazen şiddetli ve uzun sürebilen bel ağrısını önlemek için bazı yöntemler mevcut. İşte bel ağrısından korunmak için çeşitli yöntemler...

Bel ağrısı, postür bozukluğu, travma , kireçlenme, bel fıtığı, osteoporoz, bacak eşitsizliği, düztabanlık gibi pek çok nedeni olabilen, nadiren de kanserden kaynaklanabilen ve genellikle de zorlama ya da incinme ile ortaya çıkan bir rahatsızlık. Bel ağrısını önlemek için ise Fizyoterapist İlknur Erden bunları yapmanızı öneriyor...

Düzenli egzersiz ve fiziksel aktivite yapın. Kaslarınızın güçlenmesi için yürüyüş, yüzme önerilen yöntemler arasında yer alır. Ancak her okuduğunuz ya da gördüğünüz egzersizi uygulamayın. Zira sizin için uygun olmayabilir. Hangi egzersizin size uygun olduğunu öğrenebilmek için ise bir fizyoterapistten yardım alın.

Eşya taşırken doğru kaldırma teknikleri uygulayın. Ağır eşyaları kaldırırken dizlerini ve kalçanızı bükün ancak sırtınızı bükmeyin. Taşınan obje gövdenize yakın olsun. Yük taşırken her iki omuz askısını kullanarak bir sırt çantasında taşımayı tercih edin. Ağır cisimleri itme, çekme ya da bir yüre uzanma hareketi yapmayın.

BEL AĞRISI SEBEPLERİ ARASINDA DURUŞ ÖNEMLİ

Vücut duruşunuz önemli. Düngün bir vücut duruşu edinin ve sandalyenin üzerine yığılmayın ya da masanızın üzerine eğilmeyin. Sabit oturma pozisyonu gerektiren TV izleme, bilgisayar kullanma, masa başında çalışma işlerinde uzun süre geçirmeyin ve her 30 dakikada bir kısa molalar verin. Bu aralarda ayağa kalkın, başınızı ve omuzlarınızı geri alarak postürünüzü düzeltin. Yürürken de omuzlarınızın kamburlaşmamasına özen gösterin.

Sigara omurlar arasındaki disklerde kan akışını azalttığı ve bunun de disklerin bozulmasına neden olduğu için sigarayı bırakın. Sigara aynı zamanda yol açtığı kronik öksürükle belinizi de zorlayacaktır. Yatağınızla ilgili bir fizyoterapiste danışın. Sadece sertliğinin uygun olması sizin yapı ve kilonuz için uyumlu olduğunu göstermez.

Stresinizi yönetmeye çalışın bunun için de gevşeme teknikleri öğrenin. Sırt ağrılarının ana sebebi strestir. Ayrıca aşırı kilolarınız varsa hemen kurtulun. İdeal kiloda olup olmadığınızı kontrol edin zira aşırı kilo bel ağrısı riskini yükseltir. Bunun yanında sivri ve yüksek topuklu ayakkabı kullanmaktan da kaçının.

EĞER AŞAĞIDAKİ BELİRTİLER VARSA ACİL DOKTORA BAŞVURUN
Genital bölge ya da kalça etrafında uyuşma, karıncalanma, bacak kaslarında kuvvet kaybı, tuvalete çıkmakta güçlük, mesane ve bağırsak kontrolünün kaybedilmesi, göğüs ağrısı, yüksek ateş, açıklanamayan kio kaybı, sırtta şişlik ya da deformasyon varsa mutlaka acilen doktorunuza başvurun. Bunlar ciddi bir durumun belirtisi olabilir.

Ağrılarınızın iyiye gitmesinde iyimser olmak önemlidir. Çektiğiniz ağrıya rağmen pozitif kalmayı başarabilirseniz daha hızlı iyileşmeye eğilimlisiniz demektir. Ağrılarınız bir kaç hafta ya da bir ay içinde iyileşmez ve ilerleyerek günlük işlerinizi engelleyecek duruma gelebilir. Hekim kontrolü sonrasında mutlaka doğru egzersiz, doğru hareket teknikleri ile ilgili fizyoterapiste danışın. Herkese uygulanacak program farklıdır ve bireysel değerlendirme ile size uygun tedavi programı verilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *