Belediyeler ücretsiz destekleme ve yetiştirme kursları açabilecek

MEB ile belediyeler arasında imzalanacak olan protokol çerçevesinde, okul ders saatleri dışında öğrencilerin katılabileceği ücretsiz destekleme ve yetiştirme kursları açılabilecek.

Özel Öğretim Kurumları Kanununda 678 sayılı KHK ile yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre belediyeler, il milli eğitim müdürlükleri ile bakanlıkça onaylanan ortak işbirliği protokolleri çerçevesinde öğrenciler için ücretsiz olarak destekleme ve yetiştirme kursları açabilecek.

İlköğretim ve ortaöğretim öğrencileri için açılacak olan kurslar, örgün eğitim programına destek olacak ve ücretsiz verilecek. Hazırlanan iş birliği protokolüne göre belediyeler hafta içi ve cumartesi günleri 07:00 ile 19:00 saatleri arasında faaliyet gösterecek şekilde kurslar açabilecek ve dersliklerde en fazla 24 öğrenci ders görebilecek.

Belediyelerin açacağı destekleme ve yetiştirme kurslarına öğrenciler sadece okul ders saatleri dışında gidebilecek ve protokol gereği belediyeler öğrencilerden hiçbir ücret talep etmeyecek. Bakanlık kurs binalarına ilişkin de nitelikleri belirledi. Buna göre, kursun açılacağı binada, meyhane, kahvehane, kıraathane, bar, elektronik oyun merkezi gibi umuma açık yerler ve alkollü içki satışı yapılan iş yerleri olmayacak. Ayrıca protokol hükümleri arasında binanın sağlam, dayanıklı olması, çevresinin de sağlık koşullarına uygun olması ve ayrıca yangına karşı mevzuatın gerektirdiği önlemlerin alınması yer alıyor.

Belediye kurslarında, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin aynı katta eğitim almayacak şekilde düzenlemesi hükümlerini de içeren protokol çerçevesinde, il milli eğitim müdürlüklerince onaylı öğretim programları uygulanabilecek. Ayrıca kurslarda görev yapacak öğretmenler ve uzman öğreticilerin Bakanlığın aradığı şartları taşıması gerekiyor. Kursun iş ve işlemlerini yükseköğretim mezunu bir kurs sorumlusunun yürütmesi, eğitim personelinin ise devlet memuru olma şartlarını taşımaları ve belli suçlardan mahkum edilmemiş olmaları gerekiyor. Terör örgütlerine veya milli güvenliğe karşı faaliyette bulunan yapı oluşum veya gruplara üyelik, mensubiyet ya da irtibatı bulunanlar, belediye kurslarında çalışamayacak.

Protokolden kaynaklanan hak ve yükümlülükleri bir başkasına devredemeyecek olan belediyeler, bu sayede belde sakinlerinin mahalli müşterek ihtiyaçlarını karşılamak amaçları çerçevesinde, özellikle maddi imkanı olmayan öğrencilerin eğitime erişimine katkı sağlayacağı Bakanlık yetkililerince belirtildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *