» 
»
 

Benzin bulamayan Fransızlar Google’da en çok bu kelimeyi aradılar

Dünyada neyin revaçta hangi bölgenin neye ilgisi var bilmek isteyenler için biçilmiş kaftan Google Trends uygulaması Fransızların durumunu da ortaya koydu. Her şeyin sorulduğu Google’a bu sefer Fransızlar yakıtı araçtan nasıl çalacaklarını sordular.

Eğer internet kullanıyorsanız, ister iyi bilin ister acemi olun her şeyi Google arama motoruna sorduğunuz bir gerçek. Ancak istatistik raporları şok bir gerçeği ortaya çıkardı. İyi niyetli olanların yanında kötü amaçlar için de arama motorlarının kullanılabildiğini. Trend aramalar arasında benzin kıtlığı çeken Fransızlar en çok araçlardan benzini nasıl çalacaklarına dair aramalar yaptılar.

Yeni çalışma yasasını protesto etmek için Fransa’da ülke çapındaki grevler petrol rafinerilerinde devam etmekte. Rafinerilere giden yollarda barikatlar bulunuyor ve sendikalar kesinlikle barikatları kaldırmaktan yana değil. Ülkede 12 bin benzin istasyonu bulunuyor ve bunların 5600 tanesinde benzin kıtlığı mevcut. Hatta son olarak yapılan eylemlere Kortika’dan da destek geldiği bildirilirken benzinliklere yakıt gönderimi engellenmiş durumda. Hal böyle olunca kendi kendilerine çalmak çözümünü bulan Fransızlar özellikle Haute-Normandie bölgesinde bu aramaları hat safhada gerçekleştirdi.

"Sifonner" yani aracın yakıt deposundan benzin çekmek anlamına gelen kelimenin nisan ayındaki istatistikleri 23 birim olarak görülürken, başlayan benzin kıtlığı ile birlikte en üst sınıra yani 100 birime dayandı. Ancak basında çıkan haberlere göre vatandaşlar gece araçlarından benzin çekilmesinden dolayı oldukça rahatsız görülüyor ve hırsızlık kapsamına giren bu suç aslında hapis cezası ya da para cezası olarak suçluya uygulanıyor.

10 Haziran’da Senato’ya gelmesi planlanan tasarı nedeniyle yapılan protestoların o zamana kadar sürdürülmesi, hükümete baskı yapılması planlanıyor ve Fransa’nın en büyük işçi konfederasyonu CGT üyelerince benzinliklere yakıt gönderimi engelleniyor. Bu engellemenin sürmesi halinde Fransa’da benzin kıtlığı nedeniyle geceleri yapılan yakıt hırsızlıklarının da artması bekleniyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *