» 
 

BES, çalışanlara ikinci emeklilik yolunu açtı

Hükumet, BES sistemi ile ilişkili olarak, çalışanlara ikinci bir emeklilik yolunun açılması için gerekli sistemi 3'lü devlet katkısı ile hayata geçirdiği bugün Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni yasa 1 Ocak itibari ile 45 yaş altında olan 13 milyon çalışanı ilgilendiriyor...

13 milyon ücretli çalışanı sevindirecek müjdeli haber nihayet geldi. Hükumetin, çalışanlara ikinci emeklilik şansı vermesi ile ilişkili olan BES'e (Bireysel Emeklilik Sistemi) otomatik katılım sistemi 3'lü devletin katkılarıyla uygulanır hale getirildi. Konu ile ilgili yasa bugün itibariyle Resmi Gazete'de yayımlandı.

1 Ocak'dan itibaren yürürlüğe girecek yasa, Türk vatandaşı olan ve 45 yaşın altındaki yaklaşık 13 milyon çalışanı, işlyerleri tarafından emeklilik sözleşmesiyle emeklilik planına otomatik dahil edecek. Sisteme katılmak istemeyip çıkmak isteyenler hemen çıkabilecek, kalmak istenyenlerde kalarak, hem ikinci bir emekliliğe hak kazanacak hem de devlet katkılarından yararlanmış olacak.

Yeni yürürlüğe giren ikinci emeklilik sisteminin detayları ise şöyle, 45 yaşını doldurmamış, Türk vatandalı olan ve ücretli olarak çalışan kişiler, işveren tarafından ikinci bir emeklilik planına dahil edilecek. Bu sistem kamu çalışanlarını dahil ettiği gibi özel sektör çalışanlarını da dahil ediyor. Çalışanların katkı payları, prim esas kazancının %3'üne tekamül eden tutar olacak. Çalışan, işverenden, otomatik katılım sistemine ilişkin belirlenen emeklilik sözleşmesinde belirlenen tutardan daha yüksek bir tutarda kesinti yapılmasını talep edebilecek.

Otomatik emeklilik sözleşmesine dahil olanlar, plana dahil olduğu 2 ay süre içerisinde sözleşmeden feshedebilecek, yani işveren tarafından otomatik olarak sisteme dahil edilenler, bir sonraki gün sözleşmeden cayabilecek. Cayma durumunda, ödenen bir katkı payı varsa hesabında yer alan yatırım gelirleri ile birlikte on iş günü içerisinde çalışan kişiye geri iade edilebilecek. Cayma hakkını kullanmak istemeyip, sisteme belirlenecek durumlarda katkı payı ödemesine ara verilmesini isteyebilecek.

İşyerinin değişikliği söz konusu olduğunda, çalışan kişinin otomatik sistemdeki birimi ve siteme kazandırmış olduğu emekliliğe esas süresi, gireceği yeni işyerindeki emeklilik sözleşmesine aktarılabilecek. Çalışan kişi adına bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı payları üzerinden %25 devlet katkısı sağlanacak. Çalışan kişi cayma hakkını kullanmadığı takdirde bir kereye mahsus olmak üzere, 1000 TL hesabına ilave olarak devlet katkısı yatırılacak.

Emeklilik hakkının kullanılması durumunda, kişinin hesabında bulunan birikimi minimum 10 yıllık, yıllık gelir sigortası sözleşmesi boyutunda almayı isteyen çalışana, hesabındaki birikimin %5'i karşılığı ek devlet katkısı ödemesi yapılacak. İşveren kişinin, yürürlükteki düzenlemelere ve yükümlülüklere uymaması durumunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 100 TL idari para cezası uygulanacak.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *