» 
 

BES'e otomatik her ay 100 lira asgari katkı payı kesilecek

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek (BES) Bireysel Emeklilik Sistemi'ne otomatik katılımdaki son planını açıklığa kavuşturdu. BES'e otomatik her ay 100 TL asgari katkı payını 45 yaş altı çalışanları ödeyecek. İsteğe bağlı 6 ay sonra da çıkabilecek.

Mehmet Şimşek, Bireysel Emeklilik Sistemi'ndeki otomatik olarak katılım sağlanmasındaki planlamalarda son aşamaya gelindiğini açıkladı. 45 yaş altındaki çalışanlar otomatik olarak sisteme dahil edilecek ve her ay maaşlarından 100 TL kesilecek. Bu kesintiye 13 milyon kişi dahil edilecek. Zorunlu olarak 6 ay süre verilecek ve isteğe bağlı 6 ay sonra sistemden çıkılabilecek.

BES'e otomatik katılım uygulamasındaki en büyük hedef, yurt içi tasarruflarının arttırılmasından dolayıdır. 13 milyon kişi otomatik olarak BES'e dahil edilecek ve herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmadan her ay maaşlarından 100 lira kesilecek. Bu kesilen 100 lira eğer 6 ay sonunda isteğe bağlı sistemden çıkış yapılırsa kişilerin bireysel hesaplarına geri ödenecek. Şimşek, kişilerin sisteme otomatik dahil edileceklerini ancak sistemden ayrılma imkânını da verdiğini açıkladı. Çalışanların yararına yapılacak bu yeni sistemde eğer 10 sene boyunca BES'e her ay 100 lira ödenirse 10 senenin sonunda kişi bu parayı toplu halde veya her ay maaşına ek bir şekilde de çekebilecek.

Mehmet Şimşek, 20-25 sene sonra emekli olacaklar için şimdiki zamandan emeklilik birikimi yapmalarını sağlayacak BES'in bu durumda büyük bir görev üstlenmiş olacağını açıkladı. Ayrıca otomatik katılım uygulamalarında, çalışan kişilerin katılım üzerindeki etkilerini görmek amacıyla 2014 senesinden bu yana pilot uygulama başlattıklarını ve bu pilot uygulamaya 604 çalışanın katıldığını söyledi. Çalışanlara 60 gün sonunda sistemden çıkma imkânı verildiğini ancak süre sonunda 604 çalışandan sadece 4'ünün sistemden ayrılma hakkını kullandığını ve 600 kişinin sistemde kalmayı tercih ettiğini de vurguladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *