» 
 

BES'e otomatik katılım 1 Ocak'ta başlıyor

Milyonlarca çalışanı kapsayan Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) otomatik katılım uygulaması 1 Ocak itibari ile başlıyor. Çalışanlara iki ay içerisinde çıkma hakkı da sağlanacak. Ancak cayma hakkını kullanmayanın hesabına ek bin lira devlet katkısı yansıyacak.

13 milyon kişinin otomatik olarak katılacağı 45 yaş altındaki ücretli çalışanlar için uygulanacak Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) otomatik katılımını sağlayacak uygulama için geri sayım başladı. Emekliliere ikinci bir maaj hakkı sağlayacak BES sistemi, 1 Ocak'ta başlayacak. Milyonlarca çalışanı kapsayacak uygulama, BES'de kalınması için teşvik edecek pek çok desteği de içeriyor. Bunlardan birisi de bin TL'lik devlet katkısı olacak. Yeni düzenlemeye göre 45 yaşın altındaki ücretli çalışanlar, işverenleri aracılığı ile emeklilik planına otoatik olarak dahil olacaklar. Çalışan kşi dilerse uygulamadan iki ay içerisinde çıkabilecek. Eğer cayma hakkını kullanmak istemezse, devletten yüzde 25'lik devlet katkısı alma hakkına sahip olacak. Yani ücretli çalışan 2 ay sabredip cayma hakkını kullanmazsa hesabına devletten bin lira para yatmış olacak.

Öte yandan hem bin lira hem de yüzde 25 devlet kalkısını ektiksiz albilmek için minimum 10 yıl prim ödeme ve 56 yaşını doldurmuş olma şartı aranacak. 3 sene dolmadan sistemden çıkmak isteyenler ise devlet katkısını alamayacak. Sistemde 3 ile 6 yıl arasında kalanlar ise yüzde 15'ini, 6 ile 10 yıl arsında kalanlar ise yüzde 35'ini alabilecek. 56 yaşını henüz dolduramış fakat 10 yıl para yatırmış olanlarsa devlet katkısının yüzde 60'ını almaya hak kazanacak. Bireysel Emeklilik Sitemi'nden emeklilik hakkı elde edenler ile maluliyet ya da vefat nedeni ile ayrılanlar ise katkının tamamını alacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *