» 
»
 

Besin zehirlenmelerinin önüne geçebilmek için neler yapılmalı?

Özellikle yaz aylarında karşılan ve erken teşhis edilmediği durumlarda kişiyi ölüme kadar götürebilen besin zehirlenmelerine karşı alınabilecek pratik yöntemler hayat kurtarıyor. Ayrıntılar haberimizde…

Besinlerde üreyen bakteriler sebebiyle meydana gelen ve Yorgunluk, üşüme, baş ağrısı, baş dönmesi, mide sorunları, ishal, kramplar, görme sorunları gibi belirtilerle kendini gösteren besin zehirlenmelerine karşı alınabilecek basit önlemler hayati önem taşıyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ertan, öncelikle et alırken üzerlerindeki damganın kontrol edilmesi gerektiğinin altını çizerek, ette ürüme belirtileri olmaması, dokusunun çok taze, parlak kırmızı renkte olmasının gerektiğinin altını çizdi. Ertan, tavuk eti alırken ete parmağınızı bastırdığınızda oluşan çukurun hemen düzelmesi gerektiğini ayrıca bütün tavuk almanın daha sağlıklı olduğunu ifade etti.
Bir diğer et gurubu olan balıkla ilgili de bilgiler aktaran uzmanımız, balığın gözlerinin parlak ve lekesiz, solungaç kısımlarının kırmızımsı pembe, pullar ve yüzgeçlerinin diri olmasına dikkat edilmeli vurgusunu yaptı.

Bunların yanı sıra uzmanımız kıymanın bir günden fazla bekletilmemesi gerektiğini, etin oda sıcaklığında çözdürülmemesi gerektiğini, etin 150 derecenin üzerinde pişirilmesi gerektiğini, pişmiş yemeğin en fazla 2 saat oda sıcaklığında kalabileceğini, yumurtanın pişirilmeden önce yıkanması gerektiğini, pastörize sütün en fazla 3 gün içerisinde tüketilmesi gerektiğini ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *