» 
 

BES’te otomatik katılım üzerinde ikincil düzenleme geliyor

2017 bütçe görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Şimşek, BES’te otomatik katılımda emeklilik şirketlerinin tümünü kapsayacak şekilde Hazine olarak ikincil bir düzenleme üzerine çalıştıklarını belirtti.

Hazine Müsteşarlığı’nın Plan ve Bütçe Komisyonu 2017 bütçesi görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, BES’te otomatik katılım hususunda tüm emeklilik şirketlerinin faaliyet göstereceği şekilde ikincil bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını bildirdi. Şimşek, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik katılım için tek bir emeklilik şirketiyle anlaşma yapılacağı iddiasını da yersiz bir iddia olarak değerlendirdi ve Hazine olarak tüm emeklilik şirketlerini kapsayacak ikincil bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

İşverenlerin istedikleri emeklilik şirketi ile çalışabilmeleri hususunda gereken düzenleme ile Bakanlar Kuruluna gideceklerini ifade eden Şimşek, bu düzenleme ile şirketlerin istemeleri halinde birden fazla emeklilik şirketi ile anlaşabileceklerini, tek bir şirketle çalışmanın asla söz konusu olmadığını belirtti.

Trafik sigorta primleri ile ilgili de konuşan Başbakan Yardımcısı Şimşek, bazı değerlendirmelerde bulundu. 2014 yılında 1 milyon 199 bin 10, 2015’te 313 bin 359 kaza olduğunu belirten Şimşek, bu kazaların 183 bin 11 tanesinin ölümlü ya da yaralanmalı kaza olduğunu, sigorta şirketlerinin de kar edip etmemesi ve sürdürülebilirlik açısından bunun önemli olduğunu ifade etti. Sektörü gözetleyip denetlediklerini belirten Şimşek, trafik sigortası gelir gider dengesine bakıldığında 2015 ve 2016 yıllarında net zarar ettiklerini, sektörün sıkıntıları olduğunu kaydetti ve mayıs-ekim arası dönemde trafik sigorta primlerinde düşüşü söz konusu olduğunu söyledi.

Enflasyon sepeti üzerindeki tartışmalar ile ilgili de konuşan Şimşek, sistemde herhangi bir değişiklik olmadığını, rutin işlemler yapıldığını belirtti ve bu konuda en ufak bir tereddüt olamamasını istedi. Bu konu şeffaf olduklarını belirten Şimşek, uluslararası standartlarda ve kaliteli istatistik ürettiklerini belirtti.

Başbakan Yardımcıları Şimşek ve Canikli’nin soruları yanıtlamasının ardından Hazine Müsteşarlığı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) 2017 yılı bütçeleri kabul edildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *