» 
 

Beyaz Eşya alacaklara müjde! ÖTV sıfırlandı

Klima, buzdolabı, çamaşır makinesinin de aralarında bulunduğu beyaz eşyalarda ÖTV 30 Nisan'a kadar sıfırlandı. Düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı.

Özel Tüketim Vergisi 30 Nisan 2017'ye kadar beyaz eşyalarda sıfırlanırken, bazı mobilyalarda ise yüzde 8'e çekildi. Söz konusu düzenlemeye dair Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Çamaşır makinesi, buzdolabı, su ısıtıcısı, kurutma makinesi gibi beyaz eşyaların da dahil olduğu beyaz eşya ve bazı küçük ev aletlerinde ÖTV sıfırlandı. 30 Nisan'a kadar sürecek olan sıfır ÖTV uygulaması ile beyaz eşya fiyatları düşecek.

Büro mobilyaları döner koltuk-sandalye, yatak haline gelen mobilyalar, mutfak-yatak odası ahşap mobilyaları, plastik mobilyalarda da KDV yüzde 8 olarak uygulanacak.

Binde 9,8 olarak uygulanan gayrimenkul satış vaadi sözleşmeleri ve ön ödemeli konut satış sözleşmelerindeki damga vergisi oranı da sıfır olarak uygulanacak. 1 Ocak'tan sonra yapı ruhsatı alınan konut inşaatı projeleri ile ihalesi kamuca 2 Ocak itibariyle yapılacak konut inşaatı projelerinde metrekare vergi değeri 1000-2000 lira arasındaki konutlarda teslimde yüzde 8, değeri 2000 liranın üzerindeki konutlarda ise teslimde yüzde 18 KDV uygulanacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *