» 
 

Beyaz eşya'da ÖTV indirimi satış rekoru getirdi

Ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24.6 artan beyaz eşya satışları ÖTV indirimi sayesinde 538 bin adet olarak gerçekleşti. Yurt içinde 2017 yılı sonuna kadar bu rakamın 8 milyona yaklaşması bekleniyor.

Ekonomiyi canlandırmak adına atılan adımlar arasında yer alan beyaz eşya ÖTV indirimi satışlara olumlu yansıdı. Ata Yatırım Ocak 2017 değerlendirmesinden edinilen verilere göre beyaz eşya sektöründe Kasım, Aralık ve Ocak aylarında büyüme devam etti ve Nisan'a kadar ÖTV'nin sıfırlanması iç talebi arttırdı. Nisan 2017 sonuna kadar devam edecek olan sıfır ÖTV sayesinde satışlarda artışım devam edeceği öngörülüyor.

Beyaz eşyada ÖTV'yi sıfırlayan devlet, yeni beyaz eşya alacak ya da beyaz eşyalarını yenileyecek olanlar için büyük bir fırsat oluşturdu. Her ne kadar fiyatlarda yüksek artış dikkatleri çekse de verginin sıfırlanmış olması tüketicileri harekete geçirdi. İhracat rakamlarına da olumlu yansıyan satışlar 1356 adet ile Ocak 2017'de en yüksek rakamı gördü. Bu yıl ihracat hacminde büyümenin yüzde 4 olarak gerçekleşeceği düşünülüyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *