» 
»
 

Beyin kanaması riski sıcak havalarla birlikte artıyor

Hipertansiyon ve diyabet hastaları için sıcak havalarda beyin kanaması riski artış gösteriyor. Uzmanlar efor gerektiren hareketlerden kaçınılması ve ilaçların düzenli kullanılması konusunda uyarılarda bulunuyor.

Mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklıklar pek çok hastalığa olduğu gibi beyin kanamasına da davetiye çıkarıyor. Özellikle hipertansiyon ve diyabet hastaları için sıcak havalar fazladan risk unsuru oluşturuyor. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kaya Aksoy, konuya ilişkin bilgi verdi.

Beyin kanamalarında özellikle yüksek tansiyon hastalarının daha fazla risk altına olduğuna dikkat çeken Aksoy, ufak kılcal damarlarda damar sertliği, şeker nedeniyle damar cidarında problem oluşmasının yüksek tansiyonla birlikte damar cidarının çatlamasına ve yırtılmasına neden olabileceğini kaydetti. Hipertansiyona bağlı beyin kanamalarının daha iç ve derin kısımlarda oluştuğunu belirten Aksoy, bazı kanamaların ameliyat dahi edilemeyeceğini, edilse bile zararın geri döndürülemediğini ifade etti.

SICAK HAVADA FAZLA EFOR ZARARLI
Hipertansiyon, diyabet ve damar sertliği gibi hastalıkları bulunanların sıcak havada dışarı çıkmalarının riskli olduğunu belirten Prof. Dr. Aksoy, sıcakta uzun süre kalmanın ve efor sarf etmenin sakıncalı olduğuna dikkat çekti. Havanın sıcak olduğu zamanlarda romatizmal hastalıklar nedeniyle ılıca ve kaplıca gibi yerlere de gitmemek gerektiğini belirten Aksoy, 11:00 ile 15:00 saatleri arasında dışarı çıkılmaması ve ilaçların da düzenli kullanılması gerektiğini kaydetti.

BEYİN KANAMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?
Beyin kanamasında kanamanın şiddeti ve volümüne bağlı olarak belirtilerin de değişebildiğini dile getiren Aksoy, baş ağrılarının dikkate alınması konusunda uyarıda bulundu. Ani baş ağrısı şeklinde ortaya çıkabilen beyin kanaması belirtileri arasında bir tarafın felç olmasının da bulunabileceğini ifade eden Aksoy, bilincin kapanması şeklinde de beyin kanamasının ortaya çıkabileceğini belirtti.

BAŞ AĞRISINA DİKKAT!
Prof. Dr. Kaya Aksoy, baş ağrılarının altında bazen tümör olabileceği gibi bazen de damarsal hadise, hipertansiyon gibi rahatsızlıklar olabileceğini belirterek tansiyon hastalığı olmadığı halde sürekli baş ağrısı çeken kişilerin 24 saat takip edilerek araştırılması gerektiğini ifade etti. Baş ağrısının yanı sıra kanama olan bölgeye göre konuşma bozukluğu, kol ve bacaklarda uyuşma ya da kuvvet azlığı ortaya çıkabileceğini kaydeden Aksoy, şiddetli kanamalarda felçle birlikte bilinç kaybı, yere düşme, şuur kaybı olabileceğini bildirdi.

BEYİN KANAMASINA İLK MÜDAHALE NASIL OLMALI?
Hasta eğer yere düşer bayılırsa solunumu öncelikle kontrol edilmeli diyen Aksoy, bulantı kusma gibi durumlarda nefes borusuna kusmuk kaçmamasını sağlamak ve hastanın dilini dışarı çıkararak hava pasajı açılması gerektiğini, hastanın yan çevrilmesi gerektiğini kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *