» 
»
 

Beylerbeyi Sarayı Tüneli nihayet trafiğe açılıyor

230 Metre uzunluğunda olan Üsküdar Beylerbeyi Sarayı Tüneli hattındaki sahil trafiğini rahatlatması amaçlanarak yeniden trafiğe açılıyor. 1970'li yıllardan bu tarafa trafiğe kapalı olan Beylerbeyi Sarayı Tüneli Üsküdar Beylerbeyi-Çengelköy hattındaki yolculuğu 3 dakika düşürmesi hedefleniyor.

Üsküdar-Beylerbeyi hattındaki sahil trafiğini rahatlatması amaçlanan, 230 metre uzunluğunda olan 1970'li yıllardan bu yana trafiğe kapalı olan Beylerbeyi Sarayı Tüneli yeniden ulaşıma açılacak. Bu tünelin Üsküdar Beylerbeyi-Çengelköy hattı yolculuğunu 3 dakikaya düşürmeyi hedefleniyor. Üsküdar'ın Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, tarihi Beylerbeyi Sarayı Tüneli'nin açıklamalarına göre, Türkmen Beylerbeyi Sarayı'nın trafiğe açılmasına yönelik çalışmaların başlatılacağını, Türkmen Beylerbeyi Sarayı'nın 1800 senesinin başında II. Mahmud döneminde yapıldığının altını çizerek, İstanbul'un en güzel eserlerinden birisi olduğunu belirtti.

Beylerbeyi Sarayı'nın 1970 senesinde Üsküdar ile Beykoz arasındaki geçitler için yaya ve araç trafiğine açık olarak kullanıldığını söyleyen Türkmen, buradaki tünelin, turizm hizmetini aksattığı ve sarayın güvenliğini açısından bir tehdit teşkil ettiği için 1980 senesi öncesinde ulaşıma kapatıldığını belirtti. Bu alanın kültürel amaçlı olarak kullanıldığını ifade etti. Üsküdar'ın trafik yoğunluğunun çok olduğu bir bölge olduğunu, boğaz trafiğinin de bu bölgeyi etkilediğini, çalışmalar neticesinde bu günlere kadar gelindiğini ve Beylerbeyi Sarayı Tüneli'nin 1980'li yıllar gibi ulaşıma yeniden açılacağını söyledi. İstanbul Valiliği, Byüükşehir Belediye Başkanlığı'nın ortak düşüncesi ile bu kararın alındığını ifade etti. Çizgilerin artık çizildiğini ve yaya yolunun belirlendiğini söyleyen Türkmen, birkaç gün içerisinde ufak tefek işlerin de hallolması ile birlikte Beylerbeyi Sarayı Tüneli'nin ulaşıma açılacağını belirtti. Sarayın giriş ve çıkışı arasında 650 metrelik yol olduğunu, tünelinin uzunluğunun ise 150 metre olduğunu söyleyen Türkmen, şimdiye kadar Üsküdar'da yaşanan trafik problemini bu sayede rahatlatacaklarını söyledi.

Beylerbeyi Tüneli'nin trafiğe açıldıktan sonra Üsküdar-Çengelköy arası yolun bu şartlarda 45 ile 50 dakika arasında olduğunu ancak bu sürenin artık 3 dakikaya kadar ineceğini belirten Türkmen, sabah 06:00 ile 16:00 arasında Üsküdar'a gidiş, 16:00 ile 06:00 arasında ise Üsküdar-Beykoz arasında açık olacağını belirtti. Trafik yoğunluğuna göre yönünün değiştirileceğini, yaya yolunun bulunduğunu, henüz büyük araçların tünele girip giremeyeceği ile ilgili ölçümlerin yapıldıktan sonra karar verileceğinin altını çizdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *