Bilim adamları yeni bir kıyamet senaryosu açıkladı

Sonuçları bir dergide yayımlanan araştırmaya göre Güneş Sistemi'nin, L2 Puppis yıldızı gibi, ölmeden önce yüzlerce kat büyüyebileceği ve etrafındaki gezegenleri yol edebileceği iddia edildi.

Belçika'daki Leuven Astronomi Enstitüsünden bilim adamları, "Astronomy and Astrophysics" dergisinde yaptıkları bir araştırmanın sonuçlarını yayımladı. Bu araştırmaya göre, teknolojik olarak en gelişmiş teleskoplardan birisi olan ALMA ile yapılan incelemede Güneş'e benzeyen L2 Puppis yıldızının beş milyar yıl öncesinde yüz kat büyüyerek kızıl bir topa dönüştüğü ve etrafındaki gezegenleri yok ettiği tespit edildi.

Enstitünün araştırma ekibinden Prof. Leen Decin yaptığı açıklamada, Güneş'in iki milyar sürecek bir yok oluş sürecinin öngörüldüğünü belirtti ve Güneş'in Merkür ve Venüs'ü yutarak cüce bir yıldıza dönüşeceğini paylaştı.

Güneş'teki bu değişimin Güneş Sistemi üzerinde büyük etkiler yaratacağını belirten Decin, Güneş'in daha büyük ve parlak olacağının bilindiğini ve bu durumun büyük olasılıkla yeryüzündeki tüm yaşamı yok edeceğini ifade etti. Güneş'in ikizi olarak adlandırılan L2 Puppis yıldızının dönüşüm sürecinde çevresinde bulunan yıldızlar üzerinde nasıl etkiler bıraktığı araştırılmaya devam ediyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *