» 
»
 

Bilim adamlarından antibiyotiklerle ilgili önemli uyarı!

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan antibiyotiklerle ilgili açıklamada bulunan bilim insanları uzun süreli ve bilinçsiz antibiyotik kullanımının bağırsak kanseri riskini arttırdığını ifade etti.

Hastalıkların tedavisinde önemli bir yer tutan antibiyotiklerle ilgili "Gut" dergisi tarafından araştırmayı yürüten uzmanlar, özellikle yetişkinlikte uzun süreli kullanılan antibiyotiklerin bağırsak kanserinin vücutta gelişme ihtimalini artırdığını ortaya çıkardı. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre sonuçlar ortaya koyuyor ki uzun süreli antibiyotik kullanımı, bağırsakta bulunan bakterilerin sayısı ve cinsi değişerek bağırsak florasını etkilediği kaydetti.

Bu önemli araştırmada proje çerçevesinde antibiyotik kullanımları hakkında bilgi veren katılımcılardan 60 yaş üzeri 16 bin 642 kadın, 2004 ile 2010 yılları arasında en az bir kez kolonoskopi yaptırdıklarını açıkladı. Ayrıca araştırma sürecinde bin 195 kişiye, polip olarak da bilinen ve genellikle bağırsak kanserinden önce görülen iyi huylu tümörler olarak tanımlanan adenom teşhisi konuldu. 

Tüm bu verilere dayanarak, katılımcıların son dört yıldaki antibiyotik kullanımının bağırsak kanseri ile ilişkili olmadığını ancak "geçmişteki uzun süreli antibiyotik kullanımının" ilişkili olduğunu ortaya çıkardı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *