Bilim adamlarından büyük keşif: Yeni bir atom altı parçacık

Teoride uzun zamandan beri varlığı kabul gören baryon türünün keşfedildiği duyuruldu. Bilim adamları daha önce görülmemiş olan bu anlık keşfi kayda değer olarak nitelendirdi.

Uzun zamandır var olduğu kabul edilen baryon türünün anlık keşfini duyuran Avrupa'daki Hadron Çarpıştırıcısında görevli bilim adamları, Xi cc adı verilen bu parçacığın bir saniyeliğine gözlenebildiğini duyurdu. Teoride var kabul edilse de daha önce görülmemiş olan baryon parçacığının kısa süreliğine görülmüş olmasının da kayda değer olduğunu vurguladı.

Oxfordlu fizikçi Guy Wilkinson, iki ağır bir hafif kuarka sahip baryonun normalde bir ağır kuarka sahip olduğu bilgisini de paylaştı. İki ağır kuarkın etkileşim içinde iki güneşli bir sistemde dans eder gibi hareket halinde olduklarını belirterek hafif kuarkın ise bu çiftin etrafında dolaştığını kaydetti.

Wilkinson, insanların uzun süredir bu gelişmeyi beklediğini ifade ederek, keşif sayesinde fizikçilerin araştırabilecekleri yeni "baryonlar ailesi"ni ortaya çıkardığını belirtti. Rapor Physical Rewiev Letters'a sunuldu. 2013 yılında parçacıklara kütlelerini verildiği düşünülen Higgs Bozonu, Fransa-İsviçre sınırındaki CERN tesislerinde yapılan deneylerde keşfedilmişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *