Bilim dünyası 99 milyon yıllık kehribarın içindeki fosili konuşuyor

Bilim insanları dünyanın konuştuğu yeni bir keşfe daha imza attı. 99 milyon yıllık olduğu tespit edilen kehribar taşının içerisinde dünya üzerinde en küçük olduğu bilinen dinozora ait göz kemiği bulundu. Ayrıntılar…

Birleşik Krallıkta 1896 yılında yayın hayatına başlayan dünyaca ünlü bilim dergisi Nature tarafından servis edilen makaleye göre, 99 yıllık kehribar içerisinde keşfedilen kehribar taşı içerişimde 14 milimetrelik kafatası olan dünyanın bilinen en küçük dinozoru fosili bulundu. Fosil üzerinde yapılan incelemeye göre dinozorun yapısı bilinen en küçük kanatlı olan arı sinek kuşunun yapısı ile benzer ölçülerde.

BİLİM DÜNYASI YENİ KEŞİFLE ŞOKTA 

Myanmar’da keşfi yapılan bu yeni türe bilim insanları tarafından "Oculudentavis khaungraae" adı verildi. Bu tür daha önce keşfi yapılan bazı kertenkele türlerinde rastlanan göz kemiği yapısı ile büyük benzerlikler taşımakta. Geçmişten günümüze kadar bilim insanları tarafından keşfi yapılan en küçük dinozorun yüzlerce gram ağırlığında olduğu kayıtlara geçerken, keşfi yapılan yeni türün yaşayan benzeri arı sinek kuşunun, 2 gram geldiğine işaret edildi.

Günümüze kadar hiç bozulmadan gelmeyi bşaran fosilde 100 adet diş olduğu da yapılan açıklamalar arasında. Kehribar üzerinde incelemerde bulunan ekipteki bilim insanları, bulunan fosilin bugüne kadar karşılaştığı en tuhaf örnek olduğunu aktardı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *