Bilim dünyasında bir ilk! İnsan geni embriyosunu…

Amerika Birleşik Devletleri’nde bil ilke imza atan bilim insanları, insan geni içeren embriyo geliştirildi. Bu yeni keşifle genetiği değiştirilmiş ilk insan doğumu için önemli bir adım atılmış oldu.

Dünyaca ünlü önemli bilimsel araştırmalara imza atan Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi yetkililerince araştırmaya dair yapılan açıklamada insan geninin üzerinde yapılan çalışmalarla genin değişim sürecinin tamamlandığı, elde edilen sonuçların kısa süre içinde bir bilim dergisinde yayınlanacağını açıklandı.

MIT Technology Review tarafından yayımlanan inceleme yazısında şimdiye kadar elde edilen embriyoların birkaç günden fazla gelişimine izin verilmediği aynı zamanda bu embriyoların kesinlikle rahim içine yerleştirilme düşüncesinin oluşmamış olmasına karşın, son elde edilen embriyonun genetiği değiştirilmiş ilk insanın doğumuna doğru giden yolda önemli bir adım olduğu açıkladı.

Mitalipov tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada ise yaptıkları araştırma sonuçları ile elde edilen bu emriyoların, kalıtsal hastalıklara neden olan kusurlu genlerin, güvenli ve etkili şekilde düzentilmesine yardımcı olabileceğine inandığını ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *